Rok jubileuszy maryjnych w Kościele w Polsce

Rok jubileuszy maryjnych w Kościele w Polsce
(fot. shutterstock.com)
KAI / psd

Rok 2017 upłynie głównie pod znakiem uroczystości związanych z kultem maryjnym. Będą to m.in. 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej, 300. rocznica koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, 100. rocznicy objawień fatimskich, 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronami papieskimi.

Episkopat Polski 6 czerwca weźmie udział w obchodach jubileuszu 100. rocznicy objawień fatimskich w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem. Uroczystej Mszy św. będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i metropolita poznański.

Tego dnia zostanie ponowiony przez Episkopat akt poświęcenia Polski Niepokalanemu Sercu Maryi, zgodnie z prośbą jaka została skierowana przez Matkę Bożą w Fatimie. Pierwszy taki akt miał miejsce w 1946 roku, kiedy to na Jasnej Górze Episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa kard. Augusta Hlonda dokonał poświęcenia naszej Ojczyzny Niepokalanemu Sercu Maryi.

Rok 2017 będzie czasem świętowania 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już 8 września i potrwają na Jasnej Górze także do 8 września. Kulminacyjnym punktem tej wyjątkowej rocznicy będą ogólnopolskie uroczystości 26 sierpnia. Pierwsza koronacja papieskimi diademami wizerunku Jasnogórskiej Maryi odbyła się 8 września 1717 r. i była pierwszą taką ceremonią poza Rzymem.

Z okazji 100. Rocznicy Objawień Fatimskich i 300. Rocznicy Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej na Błoniach Jasnogórskich 13 maja o godz. 14:00, odbędzie się uroczyste Wielbienie z Maryją Królową. Każdy pielgrzym proszony jest o zabranie ze sobą róży. Z przyniesionych róż ułożony zostanie dywan jako symbol miłości, czci i wierności względem Maryi Królowej.

W programie uroczystości: Różaniec, Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza św., pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego. Po Eucharystii rozpocznie się muzyczne wielbienie z Maryją Królową.

Pięćdziesiąta rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Licheńskiej będzie najważniejszym wydarzeniem 2017 roku w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się 12 sierpnia, a zakończy je uroczysta Msza św. 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP. W uroczystościach wezmą udział m.in. prymas Polski abp Wojciech Polak, emerytowany metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio.

Ważnym dniem obchodów rocznicowych będzie również 2 lipca, czyli odpust ku czci Matki Bożej Licheńskiej.

Główne uroczystości 50. rocznicy koronacji obrazu rozpoczną się w sobotę 12 sierpnia całodniową ewangelizacją prowadzoną przez wspólnoty i ruchy kościelne działające na terenie diecezji włocławskiej. O godz. 18.00 rozpoczną się uroczyste nieszpory sprawowane przy ołtarzu koronacyjnym w starej części sanktuarium, a następnie wierni procesyjnie udadzą się do bazyliki, gdzie przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej zostanie odprawiona Msza św. Będzie jej przewodniczył bp Stanisław Gębicki.

W niedzielę 13 sierpnia Mszy św. o godz. 12.00 w bazylice licheńskiej będzie przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. W poniedziałek 14 sierpnia Mszy św. o godz. 18.00 połączonej z uroczystymi nieszporami będzie przewodniczył metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak, prymas Polski.

Kościół w Polsce przygotowuje się także do jubileuszu 140. rocznicy objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie i 50. rocznicy koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej koronami papieskimi. Główne uroczystości jubileuszowe z udziałem prezydenta Polski Andrzeja Dudy, nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio i Episkopatu Polski odbędą się w Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej, 10 września 2017 r. o godz. 11.00.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok jubileuszy maryjnych w Kościele w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.