Rok Rodziny rozpocznie się modlitwą na Jasnej Górze

Rok Rodziny rozpocznie się modlitwą na Jasnej Górze
Fot. Depositphotos.com
6 miesięcy temu
KAI/mł

Ogłoszony przez papieża Rok Rodziny „Amoris laetitia” rozpocznie się w Polsce modlitwą na Jasnej Górze. Już dziś, 18 marca, podczas Apelu Jasnogórskiego nastąpi zawierzenie rodzin i małżeństw Maryi, Królowej Polski.

– Chcemy w ręce Matki Bożej złożyć naszą troskę o małżeństwo i rodzinę, a także wszystkie inicjatywy, pomysły i działania, które będziemy podejmowali w całym Roku Rodziny – powiedział ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin. Podkreślił, że modlitwa  odbędzie się w duchowej łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem, który 19 marca otworzy uroczyście Rok Rodziny. 

Najtrudniejsze sprawy przynieść Matce Bożej

Inauguracja Roku Rodziny na Jasnej Górze jest „podążaniem za wskazówkami św. Jana Pawła II, papieża rodziny, który wielokrotnie powtarzał, że przyzwyczaili się Polacy przynosić swoje najtrudniejsze sprawy do Matki Bożej”. – Doświadczając dzisiaj wielu problemów na poziomie przeżywania miłości małżeńskiej i rodzinnej, chcemy od Królowej Rodzin uczyć się tej miłości, która ma być obecna, dzień po dniu, w naszych małżeństwach, ma rozwijać się i być pomnażana – powiedział ks. Drąg.

Duszpasterz zachęca do zmiany naszej mentalności, bo ona rzutuje na sytuację wszystkich rodzin, zwłaszcza na wychowanie dzieci. Jak podkreślił, Rok Rodziny „Amoris laetitia” to przede wszystkim „czas pokazania radości z miłości”: przestańmy wreszcie narzekać, krytykować świat i stańmy się, jako ludzie wierzący, proaktywni, promujmy wartość małżeństwa i rodziny.

Jak zawalczyć o miłość 

Jednym z zadań współczesnych małżeństw jest odkrywanie tego, żeby zawalczyć o swoją miłość małżeńską i rodzinną. – Doświadczamy tego, że w wielu przypadkach małżonkowie, przeżywając problemy, zbyt łatwo się poddają, nie potrafią sobie przebaczyć – podkreśla duszpasterz i  wyjaśnia, że „ten problem wynika często też z tego, że pochodząc z rodzin z małą ilości dzieci nie jesteśmy nauczeni jak współpracować, jak szukać kompromisów i to ma przełożenie na życie rodzinne”.

Ks. Drąg zauważa także, że jeśli w Polsce mamy ponad 60 tys. rozwodów rocznie, to wiele małżeństw spotkało się z kimś w najbliższej rodzinie, kto przez rozwód przeszedł i w związku z tym pojawia się też w mentalności i to, że i ja mogę ten problem rozwiązać w ten sam sposób.

Małżeństwo daje radość i miłość

Według kapłana najważniejsze jest dziś promowanie wartości małżeństwa i rodziny, jako wspólnoty, która daje radość, miłość, która daje człowiekowi siły, że razem możemy wzrastać dla siebie nawzajem, dla kraju, dla Kościoła. Również dlatego, że w porównaniu z innymi krajami europejskimi ciągle jeszcze w Polsce możemy mówić o rodzinie, która oparta jest na związku mężczyzny i kobiety, którzy razem, otwarci na siebie i na miłość, poczynają i rodzą dziecko. Natomiast w wielu krajach europejskich mamy już do czynienia z tzw. małżeństwami jednopłciowymi, z eutanazją nawet w przypadku dzieci i plagą aborcji.

Duszpasterstwo rodzin kluczowe dla parafii

Jako jedno z wyzwań Roku Rodziny ks. dyrektor wylicza także poznanie papieskiego dokumentu „Amoris laetitia” i to nie tylko przez małżonków, ale przede wszystkim przez duszpasterzy, aby parafia stała się uprzywilejowanym miejscem, gdzie duszpasterstwo rodzin będzie tym najważniejszym.

Mamy obowiązek, by zrobić wszystko, aby wypromować wartość małżeństwa i rodziny – podkreśla ks. Przemysław Drąg.

Rok Rodziny „Amoris Laetitia” zostanie zainaugurowany podczas zbliżającej się uroczystości św. Józefa a zakończy się obchodami Dziesiątego Światowego Spotkania Rodzin, które odbędzie się w Rzymie w czerwcu 2022 r. Watykan przekaże do dyspozycji parafii, diecezji, uniwersytetów, ruchów kościelnych i stowarzyszeń rodzin, narzędzia służące rozwojowi duchowości rodzinnej, formacji i aktywności duszpasterskiej w zakresie przygotowania do małżeństwa, wychowania do uczuciowości młodych ludzi, świętości małżonków i rodzin, aby żyły łaską sakramentu w codziennym życiu. Ponadto zostaną zorganizowane międzynarodowe sympozja naukowe w celu pogłębienia treści i implikacji adhortacji apostolskiej, dotyczące zagadnień o dużym znaczeniu dla rodzin na całym świecie.

Źródło: KAI/mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rok Rodziny rozpocznie się modlitwą na Jasnej Górze
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.