Znamy szczegóły obchodów Roku Rodziny „Amoris Laetitia”

Znamy szczegóły obchodów Roku Rodziny „Amoris Laetitia”
Fot. depositphotos.com
KAI /kb

Głównym elementem polskich obchodów ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Rodziny „Amoris Laetitia” będzie ogólnopolska pielgrzymka rodzin na Jasną Górę - poinformował bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady KEP ds. Rodziny.

Dla duszpasterzy w całej Polsce będzie to czas refleksji nad realizacją wskazań zawartych posynodalnej adhortacji apostolskiej Franciszka „Amoris Laetitia”, poświęconej miłości w rodzinie. Dokument został wydany w 2016 roku.

DEON.PL POLECA
Rok Rodziny Amoris Laetitia zostanie zainaugurowany 19 marca br., w uroczystość św. Józefa. Pierwszym ogólnopolskim akcentem tej inicjatywy będzie zawierzenie tego dnia polskich rodzin Matce Bożej na Jasnej Górze przez przedstawicieli rodzin. Akt zawierzenia dokona się 19 marca także w katedrach i w kościołach parafialnych w Polsce.

„W łączności z papieżem Franciszkiem wszystkie sprawy polskich rodzin powierzymy dobremu Bogu – zapowiedział dziś bp Wiesław Śmigiel. Dodał, że Rada ds. Rodziny nie organizuje w najbliższym czasie jakiegoś szczególnego wydarzenia, zwłaszcza o charakterze masowym, bowiem w obecnej sytuacji trudno podejmować takie plany.

DEON.PL POLECA

„Jeśli to tylko będzie możliwe, to ogólnopolska pielgrzymka małżeństw i rodzin na Jasną Górę, organizowana corocznie pod koniec września, będzie też centralnym akcentem obchodów Roku Rodziny” – zapowiedział ordynariusz toruński.

W dniach od 19 do 25 marca odbędzie się ogólnopolska nowenna w obronie życia. Jest to odpowiedź na apel Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia.

Obchody Roku Rodziny mają się zakończyć spotkaniem z papieżem Franciszkiem, podczas Światowego Dnia Rodzin w Rzymie, w marcu przyszłego roku. „Chcemy, żeby w tym wydarzeniu uczestniczyła duża delegacja polskich rodzin i duszpasterzy” – powiedział bp Śmigiel. Duchowny podkreślił, że rodzina powinna być nieustannie w centrum zainteresowania Kościoła. „Myślę, że ten rok Rodziny będzie dla nas okazją, żebyśmy sobie o tym przypominali” – dodał.

Jednym z wyzwań, jak zadań, jak zaznaczył bp Śmigiel, jest przygotowanie do życia małżeńskiego i sakramentu małżeństwa a także umacnianie rodzin, którym wiedzie się dobrze oraz pomoc i wspieranie tych, które przeżywają różnego rodzaju trudności.

Ks. Przemysław Drąg, dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin wskazywał w rozmowie z KAI na coraz lepszą markę katolickich poradni rodzinnych – zgłasza się do nich o 40 proc. więcej osób niż przed rokiem. W całej Polsce działa około 120 takich placówek.

Specjalistyczne poradnie oferują pomoc prawników, psychologów, księży, terapeutów uzależnień, seksuologów. Najczęstsze problemy, z którymi zgłaszają się osoby szukające porady dotyczą uzależnień dorosłych i dzieci oraz brak komunikacji.

„Powoli odchodzimy od małych poradni parafialnych, w których było praktycznie tylko szkolenie narzeczonych na rzecz poradni większych, systemowych, bardziej profesjonalnych” – powiedział duchowny. Taka placówka będzie oferowała szeroki wachlarz różnych specjalizacji.

Źródło: KAI / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Józef Tischner

Zbiór 21 tekstów ks. Tischnera na XXI wiek

Z myśleniem jest tak jak z chodzeniem: najpierw człowiek trzyma się ręki matki, a potem odkrywa, że już sam potrafi.
ks. Józef Tischner

Dla wielu słuchaczy...

Skomentuj artykuł

Znamy szczegóły obchodów Roku Rodziny „Amoris Laetitia”
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.