Rok Wiary - Irak, Francja, Hiszpania....

8 lat temu
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / drr

Rok Wiary obchodzony jest również w Iraku - kraju, gdzie za wyznawanie wiary chrześcijańskiej można zapłacić życiem. Obchody rozpoczęto 12 października Mszą w katedrze św. Józefa w stołecznym Bagdadzie.

Uczestniczyli w niej biskupi wszystkich tamtejszych obrządków katolickich: chaldejskiego, syryjskiego, łacińskiego i ormiańskiego, a także zwierzchnicy innych Kościołów chrześcijańskich. Liturgię transmitował iracki kanał telewizji naziemnej Al Sumaria. Udział wziął także szef państwowego urzędu ds. chrześcijan i wyznawców innych religii niemuzułmańskich Raad Kachaci.

- Patrzę z podziwem na chrześcijan Iraku - powiedział w homilii nuncjusz apostolski w tym kraju. Abp Giorgio Lingua przypomniał, że są oni świadkami Bożej miłości. Wiara daje im siłę, by pozostać na tych ziemiach, gdzie zaczęła się historia miłości między Bogiem a ludzkością. Papieski dyplomata podkreślił, że ceni ich za to, iż "codziennie patrzą w oblicze Jezusa ukrzyżowanego i nadal żywią nadzieję, pracując na rzecz pokoju. Wiedzą bowiem, że Chrystus zmartwychwstał".

Iraccy chrześcijanie wciąż mogą czuć się zagrożeni. Właśnie w dniu, kiedy w Bagdadzie otwarto Rok Wiary, minęło sześć lat od pogrzebu syryjskoprawosławnego kapłana Paula Iskandera zamordowanego w Mosulu. Rocznicę jego śmierci obchodzono tam z udziałem prawosławnych i katolickich biskupów tego miasta. Był on pierwszym duchownym zabitym na fali rozpoczętej wówczas prześladowań wyznawców Chrystusa, w której poniósł później śmierć tamtejszy arcybiskup obrządku chaldejskiego Paulos Faraj Rahho. W Bagdadzie żywa jest jeszcze pamięć krwawego zamachu na katedrę syrokatolicką, którego ofiarą padły przed dwoma laty dziesiątki wiernych i dwóch księży.

Ponad 20 tys. osób wzięło wczoraj udział pod Lyonem w święcie dającym początek diecezjalnym obchodom Roku Wiary. Było to najliczniejsze spotkanie w tej francuskiej diecezji od 1993 r.

Całodniowe świętowanie wypełniły koncerty, przedstawienia i konferencje. Niedzielnej Eucharystii przewodniczył kard. Philippe Barbarin. Oprawę muzyczną dał jej 500-osobowy chór. Metropolita Lyonu zacytował słowa Benedykta XVI, że "Sobór Watykański II jest busolą dla Kościoła w XXI wieku" i wezwał swą diecezję, by odważnie wkroczyła na drogę misyjną.

Podczas uroczystości wyświęcono czterech księży i trzech diakonów stałych.

Rok Wiary inaugurują także hiszpańskie diecezje. Pielgrzymi z Toledo w tym celu przybyli tłumnie do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Z kolei w Burgos abp Gil Hellín otworzył bramę katedry jako symbol "wrót wiary", przez które następnie przeszli pielgrzymi z całej diecezji.

Uroczysta Msza w Burgos miała charakter bardzo regionalny, nie tylko ze względu na tradycyjne stroje i muzykę. W procesji wniesiono obrazy głównych świętych pochodzących z diecezji. - Bóg nikomu nie neguje łaski wiary, ale też jej nam nie narzuca. Gorąco pragnie, abyśmy przyjęli dar, który nam ofiaruje, ale chce, byśmy odpowiedzialnie użyli naszej wolności - powiedział w homilii abp.Hellin Przed głównym ołtarzem katedry wierni i kapłani odśpiewali litanię do 99 świętych i błogosławionych pochodzących z diecezji. Natomiast katecheci otrzymali "płomień wiary" - zapaloną świecę jako znak Roku Wiary.

Ponad 4 tys. pielgrzymów z diecezji Toledo przybyło do sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe, popularnie nazywanej Czarną Madonną z Villuercas. Podczas Mszy, której przewodniczył prymas Hiszpanii abp Braulio Rodríguez, kapłani, katecheci, przedstawiciele parafii i ruchów powierzyli Maryi rozpoczynający się Rok Wiary, a także podziękowali za 25-lecie młodzieżowych pielgrzymek do tego sanktuarium maryjnego, które leży w Ekstremadurze.

Odnowienie wiary wewnątrz wspólnot i w rodzinach ma na celu program przygotowany w diecezji Kadyks i Ceuta - podkreślił jej ordynariusz bp Rafael Zornoza. W tym celu zostaną użyte wszystkie dostępne środki. Ponadto ważne miejsce zajmie bezpośrednie głoszenie Słowa Bożego: misje ludowe, rekolekcje i kursy chrześcijańskie (cursillos de cristiandad).

Abp Carlos Osoro z Walencji wezwał wiernych, aby za wzorem pierwszych chrześcijan nauczyli się modlitwy "Wierzę w Boga" na pamięć. Nie chodzi jednak o to, "by jedynie uczyć się samych słów, ale przede wszystkim żyć konsekwentnie wiarą, który wyznajemy" - podkreślił w homilii. Na Rok Wiary katedra została przyozdobiona arrasami pochodzącymi z muzeów diecezjalnych. Przedstawiają one świętych pochodzących z diecezji lub z nią związanych, m. in. Wincentego Męczennika, Wincentego Ferreriusza, Tomasza z Villanueva i Franciszka Borgiasza.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rok Wiary - Irak, Francja, Hiszpania....
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.