Rosja: papież mianował biskupa pomocniczego w Moskwie

Rosja: papież mianował biskupa pomocniczego w Moskwie
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
2 tygodnie temu
KAI / df

Papież Franciszek mianował rosyjskiego franciszkanina konwentualnego 47-letniego o. Nikołaja Dubinina biskupem pomocniczym archidiecezji Matki Bożej w Moskwie. Dotychczas był on gwardianem klasztoru św. Antoniego Cudotwórcy w Petersburgu. Jego tytularną stolicą biskupią będą Acque di Bizacena na terenie dzisiejszej Tunezji.

Nikołaj Gienadiewicz Dubinin urodził się 27 maja 1973 r. w Nowoszachtyńsku w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Wstąpił do franciszkanów konwentualnych i odbył formację w kapłańską w Polsce. Śluby czasowe złożył w 1995, a wieczyste w 1998 roku. W 2000 roku przyjął świecenia kapłańskie. Do 2005 roku był duszpasterzem w różnych parafiach prowadzonych przez jego zakon na terenie Rosji. Jednocześnie w latach 2002-2005 studiował w Instytucie Liturgii Pastoralnej w Padwie we Włoszech.

Przez 13 lat (2005-2018) kierował kustodią generalną św. Franciszka z Asyżu w Rosji. Od 2005 roku jest dyrektorem wydawnictwa franciszkańskiego w Moskwie, a od 2006 roku wykłada liturgię i homiletykę w wyższym seminarium duchownym w Petersburgu. Jest też sekretarzem komisji ds. liturgii konferencji episkopatu.

Od 2008 do 2013 roku był zastępcą redaktora naczelnego wydawanej w Rosji „Encyklopedii Katolickiej”. Od 2009 roku przewodniczy Rosyjskiej Konferencji Wyższych Przełożonych zakonnych, a od 2015 roku – archidiecezjalnej komisji ds. katechizacji i liturgii.

Mówi po rosyjsku, polsku i włosku, zna również angielski i białoruski.

Ordynariuszem archidiecezji Matki Bożej w Moskwie jest 60-letni abp Paolo Pezzi z Włoch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rosja: papież mianował biskupa pomocniczego w Moskwie
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Rosja: papież mianował biskupa pomocniczego w Moskwie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.