Rosyjski metropolita Hilarion ujawnił wysokość swych zarobków i majątku

Rosyjski metropolita Hilarion ujawnił wysokość swych zarobków i majątku
(fot. Υπουργείο Εξωτερικών / Wikimedia Commons / CC BY-SA 2.0)
KAI / sz

Czteropokojowe mieszkanie w centrum Moskwy, dwa zachodnie samochody i prawie 50 tys. rubli comiesięcznych zarobków – to część stanu posiadania metropolity wołokołamskiego Hilariona, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych (OWCS) Patriarchatu Moskiewskiego. W wywiadzie dla Rosyjskiej Agencji Informacyjnej „Nowosti” z 22 stycznia przedstawił on źródła swych dochodów a także podzielił się uwagami o tym, jak życie mnicha zmienia się, gdy zostaje on biskupem.

Hilarion oświadczył, że na co dzień jeździ samochodem „Genesis” z 2016, poza tym ma jeszcze „Audi” z 2010, z którego korzystał wcześniej. Mieszka w centrum Moskwy, obok Galerii Trietjakowskiej, ale – jak zaznaczył – jest to mieszkanie nie sześciopokojowe, jak twierdzą niektórzy, lecz czteropokojowe, o łącznej powierzchni 89 metrów kwadratowych. „Nie wiem, ile ono kosztuje” – dodał metropolita. Jednocześnie wyraził ubolewanie, że „biskupi diecezjalni zajmują mieszkania lub domy, należące do Kościoła, podczas gdy hierarchowie nie mający swych diecezji nierzadko żyją na własny koszt”.

Rozmówca agencji wyznał, że jako przewodniczący OWCS „i z uwzględnieniem 10-letniego doświadczenia” [objął to stanowisko w marcu 2009 – KAI] zarabia oficjalnie 49 tys. rubli (nieco ponad 3 tys. zł), ponadto piastuje on jeszcze trzy inne funkcje, za które również otrzymuje pieniądze: jest proboszczem stołecznej cerkwi na Ordynce, innej parafii – tzw. „podworja czernihowskiego” i rektorem Ogólnokościelnej Aspirantury.

DEON.PL POLECA

„Ale na główny mój dochód składają się nie te zarobki, lecz honoraria za książki, filmy i utwory muzyczne” – zaznaczył Hilarion. Przypomniał, że św. Paweł Apostoł zarabiał na życie, szyjąc namioty, a „ja zarabiam pracą intelektualną i twórczą”. Dodał, że „pieniędzy starcza i dla niego, i dla jego bliskich, i na działalność dobroczynną”.

Na książkach przedstawiciel Patriarchatu zarobił dotychczas ok. 7 mln rubli. Zauważył, że kilka lat temu napisał sześciotomowy cykl o Jezusie Chrystusie, którego kolejne tomy ukazują się obecnie po angielsku, francusku i włosku. Za każdy tom w języku rosyjskim autor otrzymał średnio ok. 300 tys. rubli tytułem honorariów oraz 500-700 tysięcy jako odsetki od sprzedaży swej książki, co daje łącznie po mniej więcej milionie rubli za 1 tom. Później z tych sześciu woluminów Hilarion sporządził jeden, wydany następnie w serii „Życie wybitnych ludzi”, który szybko się rozszedł, przynosząc jego autorowi zysk w wysokości także miliona rubli.

Metropolita zaznaczył ponadto, że „dobre dochody” [nie podał jednak, w jakiej wysokości - KAI] przynoszą mu również wykonywanie jego utworów muzycznych i pokazy jego filmów dokumentalnych (o tematyce kościelno-religijnej).

Zdaniem rozmówcy agencji za serią artykułów, jakie pojawiły się ostatnio w mediach na temat jego majątku, kryje się „spisek”, gdyż – według niego – „istnieje zamówienie na pojawianie się wszelkich danych, które mogą mieć charakter kompromitujący, aby usunąć mnie ze stanowiska przewodniczącego OWCS”. Wyraził przy tym przekonanie, że „szczególnie jest tym zainteresowany Patriarchat Konstantynopola”.

Na zakończenie rozmowy metropolita wołokołamski, będący w istocie osobą nr 2 w Rosyjskim Kościele Prawosławnym (RKP), po patriarsze i jego „prawą ręką”, przyznał, że ślub ubóstwa, który składa każdy mnich w chwili postrzyżyn, przestaje obowiązywać, gdy zakonnik zostaje wyświęcony na biskupa. „Zasad, dotyczących mnichów klasztornych, nie można przenosić na biskupa. Z chwilą, gdy mnich staje się archijerejem [hierarchą kościelnym], działa on już według innych przepisów” – oświadczył Hilarion. Zaznaczył przy tym, że jego filozofia życiowa nie przewiduje ubóstwa, dodając, że Kościół „nie wzywa do biedy, ale nawołuje do ofiarnej pracy dla dobra bliźnich, do życia nie dla siebie, lecz dla ludzi”.

Hilarion (w świecie Grigorij Ałfiejew) urodził się 24 lipca 1966 w Moskwie. Ma za sobą naukę w stołecznej średniej szkole muzycznej, rok studiów w konserwatorium, ale od 1987 jest już mnichem (wstąpił do klasztoru Ducha Świętego w Wilnie) z imieniem zakonnym Hilarion. W latach 1993-95 studiował też w Oksfordzie. Od 1995 pracuje w RKP, a tam w OWCS, któremu od 31 marca 2009 przewodniczy. 14 stycznia 2002 został wyświęcony na biskupa, 20 kwietnia 2009 otrzymał godność arcybiskupa a 1 lutego 2010 – metropolity. Oprócz przewodniczenia OWCS w łonie RKP pełni szereg innych ważnych stanowisk, jest m.in. stałym członkiem Świętego Synodu oraz kieruje kilkoma innymi instytucjami synodalnymi o charakterze naukowym. Jest autorem kilkuset artykuł i kilkunastu książek i utworów muzycznych, ma kilkadziesiąt nagród kościelnych i świeckich, rosyjskich i zagranicznych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brant Pitre

Jezus i żydowskie korzenie Eucharystii to świeże spojrzenie na Ostatnią Wieczerzę opisaną z perspektywy tradycji judaizmu. Brant Pitre dzięki swojej dogłębnej wiedzy biblijnej odpowiada na kluczowe pytania: Jak wyglądała żydowska Pascha w czasach Jezusa? Dlaczego...

Skomentuj artykuł

Rosyjski metropolita Hilarion ujawnił wysokość swych zarobków i majątku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.