Rozmowa o mediach i duchowych priorytetach

Rozmowa o mediach i duchowych priorytetach
(fot. Mariusz Han SJ/DEON.pl)
Daniel Wojda SJ

Spotkanie z ludźmi mediów, wizytacja Akademii Ignatianum i uroczysta Eucharystia w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi SJ - tak wyglądał pierwszy dzień wizytacji o. Generała Adolfo Nicolása SJ w prowincji Polski Południowej.

Do Krakowskiego Kolegium o. Generał przyjechał w nocy z środy na czwartek. Swoją wizytę rozpoczął od spotkania z jezuitami, zajmującymi się mediami oraz ich świeckimi współpracownikami. W słowach skierowanych do mediowców mówił o procesie przemiany kultury europejskiej, który nazwał rewolucją kultury.

- Żyjemy w świecie, którego nie rozumiemy, który jeszcze się tworzy i nie wiemy, jaki on będzie w przyszłości. Dlatego musimy słuchać ludzi, żeby rozumieć ich potrzeby. Tylko tak przyczynimy się do rzeczywistych zmian, nie tych cyfrowych, ale tych w sercach ludzi - powiedział o. Generał.

Podczas rozmowy z uczestnikami spotkania o. Generał mówił także o duchowych priorytetach Towarzystwa Jezusowego

W czwartek o. Generał odwiedził także Akademię Ignatianum. Tam odbyło się spotkanie z osobami zajmującymi się apostolatem intelektualnym.

- Łatwo jest zrezygnować z apostolatu intelektualnego, bo owoców tego apostolatu nie widać tak szybko jak owoców innych zaangażowań. Ale nie możemy z niego rezygnować, bo jest on koniecznym wsparciem dla pozostałych apostolatów. Duszpasterstwo intelektualne jest jednym z najtrudniejszych. Dziś bardzo łatwo jest zdobyć informację i to prowadzi do powierzchowności, dlatego potrzebne jest zaangażowanie w poszukiwaniu głębi - mówił do zebranych o. Nicolás.

Odpowiadając na pytanie, czym ma charakteryzować się jezuicka uczelnia zwierzchnik zakonu wymienił cztery cechy: otwartość, wiarygodność, wyobraźnia i podejmowanie ryzyka.

Ostatnim punktem dnia o. Generała była uroczysta Eucharystia w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi SJ. Msza odbyła się w dawnej placówce jezuitów, w kościele pw. Piotra i Pawła. Tej świątecznej celebracji przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.

W trakcie homilii o. Adolfo nawiązując do słów ewangelii, przypomniał że wszyscy należymy do rodziny Jezusa Chrystusa. Jako chrześcijanie i jako jezuici nosimy Jego Imię. Zobowiązuje to każdego z nas do podjęcia w swoim życiu odpowiedzialności za braci i siostry. O. Nicolás podkreślił również, że swoją tożsamość można odnaleźć wpatrując się w osobę Chrystusa. Zachęcał do poszukiwania głębi.

W piątek o. Generał odwiedzi Nowy Sącz, gdzie spotka się z jezuitami oraz ich świeckimi współpracownikami zaangażowanymi w sektorze szkolnictwa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozmowa o mediach i duchowych priorytetach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.