Rozpoczęła się konferencja klimatyczna w Watykanie. Wśród tematów globalne ocieplenie i zmiany klimatu

Rozpoczęła się konferencja klimatyczna w Watykanie. Wśród tematów globalne ocieplenie i zmiany klimatu
(fot. shutterstock.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie / ml

W Watykanie rozpoczęła się konferencja Papieskiej Akademii Nauk Społecznych pod tytułem "Zdrowie ludzi a zdrowie planety - nasza odpowiedzialność". Tematem wystąpień i dyskusji będą zatem zmiany klimatyczne, zanieczyszczenie środowiska w odniesieniu do działalności człowieka i jego zdrowia.

"O problemie zmian klimatycznych Papieska Akademia mówi już od 20 lat. Chodzi tu o ocieplenie klimatu. To jeden z papieskich akademików Paul Crutzen zauważył, że żyjemy w epoce antropicznej, czyli że choć działalność człowieka zawsze miała wpływ na klimat, to teraz już go determinuje, w sensie negatywnym, czyli powoduje jego ocieplenie. 
Tym razem Akademia podjęła się badań nad pewną intuicją, która jest obecna w encyklice papieża Franciszka «Laudato si'», kiedy jest w niej mowa, że zmiany klimatyczne mają wpływ na ludzkie zdrowie. Taki jest właśnie temat tej konferencji. Ale przy tej okazji mówić też będziemy o aktualnym stanie zmian klimatycznych i ocieplania klimatu. Sytuacja jest bardzo poważna i robi się bardzo mało, by to zmienić. 
Dlatego bardzo nas to niepokoi" - powiedział Radiu Watykańskiemu kanclerz Papieskiej Akademii Nauk Społecznych, bp Marcelo Sánchez Sorondo.
Jego zdaniem kluczową kwestią jest dziś postawa polityków, bo to od nich zależą konkretne decyzje. Ich opinie są natomiast podzielone. Tytułem przykładu kanclerz Papieskiej Akademii stwierdził, że "chiński prezydent rozumie ten problem, a inni prezydenci nie rozumieją". 
Jego zdaniem dużo zależy tu od wykształcenia. W krajach takich jak Niemcy, gdzie poziom kultury ekologicznej jest wysoki, nawet zwykły taksówkarz przejmuje się zmianami klimatycznymi. W innych krajach, gdzie wykształcenie jest na niskim poziomie, twierdzi się, że jest to kwestia dyskusyjna - dodał argentyński hierarcha.
Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczęła się konferencja klimatyczna w Watykanie. Wśród tematów globalne ocieplenie i zmiany klimatu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.