Rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Bracia zapraszają na transmisję online

Rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Bracia zapraszają na transmisję online
fot. Taizé / YouTube
KAI / pk

Trwa Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Rozpoczęło się ono od wieczornej modlitwy, transmitowanej z Taizé. Już po raz drugi Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię, organizowana przez wspólnotę z Taizé, odbywa się online.

Na rozpoczęcie spotkania dwoje młodych ludzi, po angielsku i francusku, zaprosiło do podjęcia w tych dniach refleksji na temat: "Jak w dzisiejszym świecie być twórcami jedności". Odczytano proroctwo Izajasza o tym, że na końcu czasów Bóg "będzie rozjemcą pomiędzy ludami". A "wtedy swe miecze przekują na lemiesze, a swoje włócznie na sierpy. Naród przeciw narodowi nie podniesie miecza, nie będą się więcej zaprawiać do wojny".

Modlono się za uczestników spotkania znajdujących się w Turynie, a także za tych, którzy się tam wybierali, by wziąć w nim udział.

Europejskie Spotkanie Młodych odbywa się w dwóch etapach

Europejskie Spotkanie Młodych, gromadzące od 1978 roku młodych katolików ze wszystkich stron Starego Kontynentu, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé, początkowo było zaplanowane na dni od 28 grudnia do 1 stycznia. Jednak z powodu pandemii zostanie przeprowadzone w dwóch etapach: online od 28 do 31 grudnia i na miejscu w Turynie w lipcu 2022 r.

"Ze względu na nowe ograniczenia związane z rozwojem pandemii, niestety nie będzie możliwe przeżycie europejskiego spotkania w Turynie tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Przykro nam, że nie będziemy mogli powitać na koniec roku tych, którzy już zorganizowali swój wyjazd. Dziękujemy Kościołom i mieszkańcom Turynu za wszystkie wysiłki podjęte w ciągu ostatnich miesięcy" - napisali jeszcze w listopadzie bracia z Taizé.

W dniach od 28-31 grudnia odbywa się spotkanie online. Transmisje będą realizowane z Taizé i z Turynu, z udziałem niektórych braci i młodzieży z Turynu i okolic, ponieważ ograniczenia sanitarne nie pozwalają na tradycyjne goszczenie młodych w rodzinach i parafiach. Chętni z innych stron Włoch i Europy będą mogli wziąć udział w spotkaniu za pośrednictwem Internetu.

Program spotkania, które od środy jest dostępne na kanale YouTube:

Środa, 29 grudnia

  • rano: wprowadzenie biblijne
  • 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Turynu

Czwartek, 30 grudnia

  • rano: wprowadzenie biblijne
  • 12.30 modlitwa południowa transmitowana z Turynu
  • 15.15 spotkanie tematyczne transmitowane na żywo z Turynu: "Byłem przybyszem, a przyjęliście Mnie": jak okazywać solidarność ludziom z doświadczeniem migracji
  • 17.30 spotkanie tematyczne transmitowane na żywo z Turynu: "Co można zrobić wspólne, aby zatroszczyć się o nasz wspólny dom"
  • 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Turynu

Piątek, 31 grudnia

  • rano: wprowadzenie biblijne
  • 20.30 modlitwa wieczorna transmitowana z Taizé

Nadzwyczajne odsłonięcie Całunu Turyńskiego

Centralnym punktem wydarzenia będzie zapowiedziane przez arcybiskupa Turynu na 30 grudnia nadzwyczajne odsłonięcie Całunu Turyńskiego w katedrze, które będzie transmitowane przez telewizję TV2000 od godz. 17.25 do 17.50.

- Kontemplacja Całunu jest wielkim darem, jaki możemy ofiarować młodym ludziom w tym trudnym czasie - podkreśla abp Cesare Nosiglia. Zauważa, że w tym wydarzeniu wezmą udział także delegacje z innych włoskich diecezji i z zagranicy. Będzie to przedsmak lipcowego etapu Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię, który, jak liczy abp Nosiglia, będzie mógł już zgromadzić w Turynie rzesze młodych z całej Europy.

Kościoły Turynu zapraszają młodych z Europy do licznego przybycia na drugi etap Europejskiego Spotkania Młodych. Uczestnicy będą mieszkali u rodzin i w parafiach w okolicy, będą spotykali się na modlitwie, wymianie doświadczeń i warsztatach. Młodzi ludzie, którzy tego pragną, będą mogli zatrzymać się na kilka dni w Taizé w drodze do Turynu lub po spotkaniu w drodze powrotnej - zapowiadają organizatorzy.

 

Źródło: KAI / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Brat Roger z Taizé

Kiedy gęstnieje mrok,
Jego miłość jest ogniem.
A ty wpatruj się w tę lampę
zapaloną w ciemnościach,
tak długo, aż w twoim sercu
zaświta brzask
i wstanie nowy dzień.

...

Skomentuj artykuł

Rozpoczęło się Europejskie Spotkanie Młodych Taizé. Bracia zapraszają na transmisję online
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.