Rozpoczyna się 8. ogólnopolska akcja "Noc konfesjonałów"

Rozpoczyna się 8. ogólnopolska akcja "Noc konfesjonałów"
(fot. Patrycja Malinowska/DEON.pl)
PAP / jp

We wtorek rusza 8. ogólnopolska akcja "Noc konfesjonałów". W wybranych kościołach w całym kraju będzie można się wyspowiadać w nocy.

Organizatorzy podkreślają, że akcja z każdym rokiem cieszy się coraz większym powodzeniem.

Wrocław jest miastem goszczącym Noc Konfesjonałów w trzynastu kościołach z Wielkiego Wtorku 11 kwietnia na Wielką Środę 12 kwietnia.

Skąd taki pomysł? 

DEON.PL POLECA


Pomysłodawca akcji ks. Grzegorz Adamski z parafii pw. Świętej Rodziny w Szczecinie w rozmowie z PAP podkreślił, że wzrost zainteresowania Nocą Konfesjonałów w całej Polsce bardzo go zaskoczył.

- Pierwszą edycję zrobiliśmy w trzech kościołach w Szczecinie 2 kwietnia 2010 r. o godz. 21.37 w piątą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, by uczcić jego pamięć. Nie sądziłem, że ta akcja rozwinie się tak lawinowo. Z każdym rokiem przyłączały się kolejne diecezje i Noc Konfesjonałów odbywa się w kilkuset kościołach w Polsce. Widocznie taka jest potrzeba wiernych - powiedział ks. Adamski.

W zeszłorocznej "Nocy konfesjonałów" uczestniczyło najwięcej - 189 kościołów, zlokalizowanych w 106 miejscowościach 35 diecezji.

Do kogo kierowana jest akcja?

- Widać, że to nie jest akcja dla samej akcji. Kapłani przez tę noc mają naprawdę co robić. Do spowiedzi przychodzą ludzie, którzy nie tylko nie mieli czasu, ale czasami odwagi. Tacy, którzy zaniedbali spowiedź. Staramy się im pomóc, m.in. przygotowując w ramach akcji rachunek sumienia - powiedział ks. Adamski.

Kapłan podkreślił, że główną ideą akcji jest ułatwienie skorzystania z sakramentu spowiedzi. Dlatego na stronie internetowej www.nockonfesjonalow.pl znajdują się informacje, gdzie i kiedy będzie organizowana. Na stronie dostępny jest też w wersji elektronicznej rachunek sumienia.

Inicjator akcji ks. Adamski podkreślił, że jest ona adresowana szczególnie do emigrantów, którzy przyjeżdżają na Wielkanoc do Polski w ostatniej chwili przed świętami i nie mają okazji do skorzystania ze spowiedzi np. podczas rekolekcji w swojej parafii. O nich też myślimy, organizując Noc konfesjonałów - powiedział kapłan.

Jak mogą do akcji dołączać kościoły?

Każdy kościół może zostać wpisany na listę, pod warunkiem, że spowiedź odbywa się w nim w trakcie Wielkiego Tygodnia przynajmniej do północy. Większość z nich prowadzi akcję do godz. 6 rano następnego dnia.

Aplikacja na telefon

- Specjalna aplikacja pobrana na telefon komórkowy wskaże dokładną drogę, jak dotrzeć na tę spowiedź. Można również pobrać w wersji elektronicznej rachunek sumienia, czyli przygotowanie do spowiedzi - wyjaśnił ks. Adamski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się 8. ogólnopolska akcja "Noc konfesjonałów"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.