Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny dwóch wybitnych przeciwników nazizmu

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny dwóch wybitnych przeciwników nazizmu
Fritz Gerlich i Romano Guardini (fot. Markus Siedler (1870-1938) (Berlin Document Centre) [Public domain] / See page for author [Public domain], via Wikimedia Commons)
KAI / kk

Podczas uroczystej liturgii w katedrze NMP w Monachium kard. Reinhard Marx, arcybiskup Monachium i Fryzyngi, otworzy 16 grudnia dwa procesy beatyfikacyjne: pochodzącego z Włoch niemieckiego teologa katolickiego i filozofa religii Romano Guardiniego (1885-1968) i publicysty, krytyka narodowego socjalizmu Fritza Gerlicha (1883-1934).

Postulator obu tych procesów, ks. Johannes Modesto, w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA powiedział, że na szczeblu diecezjalnym dokumentacja Gerlicha może być zamknięta w Monachium już w 2021 roku. "Natomiast proces na szczeblu diecezjalnym Romana Guardiniego potrwa co najmniej trzy lata" - przewiduje postulator.

Ks. Romano Guardini był jednym z najbardziej wpływowych filozofów katolickich XX wieku. Ten wybitny teolog i filozof religii, ceniony profesor i charyzmatyczny kaznodzieja, urodził się 17 lutego 1885 r. w Weronie. Jego ojciec był zamożnym hurtownikiem, matka pochodziła z austriackiego wówczas Tyrolu. Wkrótce rodzina przeniosła się do Moguncji, gdzie ojciec został konsulem generalnym Włoch. Po maturze w 1903 roku Guardini rozpoczął studia chemiczne w Tybindze, potem przeniósł się na wydział ekonomii do Monachium i Berlina.

Ale już w 1906 r. zdecydował się ostatecznie na teologię, którą studiował we Fryburgu i Tybindze. Po przyjęciu święceń kapłańskich w 1910 r. pracował w duszpasterstwie w diecezji mogunckiej, a po uzyskaniu doktoratu w czasie I wojny światowej pracował jako pielęgniarz. Swoją pierwszą książkę "Duch liturgii", która do dziś należy do klasyki literatury teologicznej, wydał w 1918 roku. Miała ona duży wpływ na późniejszą reformę liturgiczną Soboru Watykańskiego II.

DEON.PL POLECA

W latach dwudziestych ks. Guardiniego zaliczano do najważniejszych intelektualistów katolickich. Po habilitacji w 1922 r. w Bonn przeniósł się do Berlina, gdzie - w środowisku protestanckim - aż do przejścia na przymusową emeryturę w 1939 - wykładał historię religii i światopoglądu katolickiego.

Ks. Romano Guardini odegrał też ważną rolę w ruchu młodzieży katolickiej "Quickborn", związanym z zamkiem Rothenfels. Jego członków od 1934 r. śledzili narodowi socjaliści. W 1939 r. ks. Guardini otrzymał oficjalnie zakaz pracy na zamku Rothenfels, a w dwa lata później - zakaz przemawiania, którego jednak nie przestrzegał. Od 1943 do zakończenia wojny filozof spędził "na wygnaniu" u swego przyjaciela Josefa Weigera, proboszcza jednej z małych parafii. Napisał tam ogłoszone już po wojnie rozważania teologiczno-polityczne "Zbawiciele", w których - podobnie jak w początkach hitlerowskiej Trzeciej Rzeszy - piętnował przejawy totalitaryzmu.

Po 1945 roku ks. Guardini przez trzy lata wykładał filozofię religii i światopoglądu katolickiego w Tybindze, następnie w Monachium, gdzie pracował do 1962 r., gdy złożony chorobą musiał przejść na emeryturę. Ostatnie lata życia spędził w Monachium, gdzie zmarł 1 października 1968 roku.

Wkrótce po jego śmierci cała jego, licząca pięć tysięcy tomów, biblioteka przeszła do Bawarskiej Akademii Katolickiej w Monachium, która od 1970 roku przyznaje nagrody imienia tego teologa. Od 1982 roku trwają prace nad naukowym opracowaniem spuścizny wielkiego teologa. Dotychczas wydano 43 tomy jego dzieł. Imię Guardiniego noszą w Niemczech katedra wydziału filozoficznego Uniwersytetu Ludwika-Maksymiliana w Monachium i utworzona w Berlinie w 2004 roku Fundacja w dziedzinie filozofii religii i światopoglądu katolickiego.

Historyk i publicysta Fritz Gerlich należał do grona pierwszych krytyków ruchu narodowo-socjalistycznego w Niemczech, był też jedną z pierwszych jego ofiar. Pochodzący ze Szczecina kalwinista przeszedł na katolicyzm pod wpływem spotkania z mistyczką Teresą Neumann. W latach 1920-tych redaktorem naczelnym "Münchner Neuesten Nachrichten", poprzedniczki jednej z największych niemieckich gazet "Süddeutsche Zeitung". W późniejszych latach był wydawcą pisma, któremu nadał tytuł "Der gerade Weg" (Prosta droga). Stanowiło ono dla niego platformę dla ostrych ataków publicystycznych, mających zapobiec przejęciu władzy w Niemczech przez narodowych socjalistów.

W marcu 1933 Gerlich został aresztowany i osadzony w więzieniu bez procesu. Nocą 1 lipca 1934 został przewieziony do obozu koncentracyjnego Dachau i tam rozstrzelany. Jak zeznają jego współwięźniowie, Gerlich przez cały czas modlił się i zagłębiał w literaturę teologiczną.

W procesie beatyfikacyjnym Gerlich uznany jest za męczennika. Postulator będzie badał, czy niemiecki publicysta został zamordowany za wiarę, a nie tylko za to, że był przeciwnikiem politycznym.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rozpoczyna się proces beatyfikacyjny dwóch wybitnych przeciwników nazizmu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.