Rozpoczyna się żydowski nowy rok - 5775
W środowy wieczór przypada wigilia nowego roku żydowskiego - 5775. Społeczność żydowska, także w Polsce, rozpocznie celebrację Rosz HaSzana. Święto obwieści tradycyjny dźwięk dęcia w szofar - specjalnie przygotowanego rogu baraniego.
Zgodnie z judaizmem, w Rosz HaSzana Bóg ocenia ludzi i zapisuje ich losy w dwóch księgach: sprawiedliwych w Księdze Życia, a zatwardziałych grzeszników w Księdze Śmierci. Pozostałym Bóg daje dziesięć dni na poprawę.
O ich losach zadecyduje w Jom Kipur (Dniu Pojednania), który w tym roku wypadnie 4 października. Dlatego w Rosz HaSzana Żydzi składają sobie życzenia "Obyście zostali zapisani na dobry rok".
Święto obwieści tradycyjny dźwięk dęcia w szofar - specjalnie przygotowanego rogu baraniego. Posiłek rozpocznie się od specjalnej modlitwy o pomoc w przybliżeniu zarówno Żydów, jak i całej ludzkości do ideału. Na stole obok jabłek znajdą się także słodkie granaty, daktyle i marchewki.
W wigilię święta społeczność żydowska w Warszawie spotka się na wieczornych modlitwach w Synagodze im. Nożyków oraz w reformowanej Synagodze Ec-Chaim, a potem na wspólnej kolacji świątecznej.
Następnego dnia, w pierwszy dzień święta odbędzie się taszlich, czyli wrzucenie okruchów do rzeki, co symbolizuje oczyszczenie się z grzechów.
Naczelny rabin Polski Michael Schudrich zwaraca uwagę, że kończy się właśnie bardzo trudny rok dla Żydów. "Kilka ostatnich miesięcy wojny z Gazą było intensywnych i pełnych niepokoju. Byłem w tym czasie w Izraelu i obok strachu oraz niepewności czułem także jedność wszystkich Żydów" - podkreśla rabin.
Michale Schudrich zwraca uwagę, że w tych trudnych chwilach wspierają się Żydzi o różnym stopniu religijności i różnych poglądach politycznych. "Warto pamiętać w Nowym Roku, że nawet jeśli nie możemy modlić się wspólnie, to zawsze możemy modlić się za siebie nawzajem" - podkreśla rabin dodając: "Szana Towa. Szczęśliwego Nowego Roku".
W komunikacie Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie zwraca się uwagę, że święto Rosz HaSzana doskonale wpisuje się w polską jesień. "Jednym z tradycyjnych składników świątecznych potraw są jabłka, które zanurzane w miseczkach z miodem, mają zapewnić obfitość i słodkość nadchodzącego roku" - czytamy w świątecznym komunikacie stołecznej gminy żydowskiej.
Skomentuj artykuł