Rusza akcja Potrzebne Resztki. Nie marnuj jedzenia, które zostanie Ci po świętach

Rusza akcja Potrzebne Resztki. Nie marnuj jedzenia, które zostanie Ci po świętach
(fot. Zupa na Plantach)
Zupa na Plantach

Po świętach często zostaje nam sporo żywności. Zamiast wyrzucać, możemy ją oddać potrzebującym. Specjalna zbiórka odbędzie się we wtorek i środę po świętach.

Organizatorami akcji "Potrzebne Resztki" jest Zupa na Plantach oraz ŻyWa Pracownia. Od listopada 2016 roku w każdą niedzielę grupa wolontariuszy spotykaja się w ŻyWej Pracowni i gotują zupę dla osób doświadczających bezdomności. Teraz już po raz trzeci apelują, aby po świętach nie wyrzucać resztek jedzenia, tylko przekazać je potrzebującym.

Banki Żywności szacują, że w okresie świąt w koszach na śmieci ląduje o około 30 proc. więcej jedzenia niż w innych miesiącach. Przeciętny Polak wyrzuca w miesiącu żywność wartą około 50 złotych.

Nie mamy złej woli. Raczej nie umiemy ekonomicznie zarządzać domową kuchnią. Z resztek, które zostają nam po posiłkach, nadal można przygotować wartościowe dania. Mimo to resztki lądują w śmietnikach.

DEON.PL POLECA

Nie możemy godzić się na to, że podczas gdy my wyrzucamy resztki na śmietnik, innych nie stać na proste wielkanocne śniadanie - zaznaczają organizatorzy.

- Widzimy regularnie osoby, które potrzebują naszego wsparcia. Które często zastanawiają się czy zjedzą śniadanie, obiad, czy może na przykład przez najbliższych 48 godzin będą chodzić głodne. Dlatego powstała ta akcja "Potrzebne resztki" - mówi Natalia Rutkowska z Zupy na Plantach.

- Podczas tych świąt chcemy dowartościować resztki. Przede wszystkim tych głodnych, słabych, wykluczonych, bezdomnych, których przez to, że żyjemy w "kulturze odrzucenia", traktujemy jak "niepotrzebne resztki". Spotykamy się z nimi w Krakowie w każdą niedziele podczas Zupy na Plantach. Są naszymi przyjaciółmi. Chcemy zerwać z "kulturą odrzucenia" i udowodnić, że "resztki są potrzebne". Chcemy spotkać się także w środę po świętach i tam, wspólnie, zjeść te "resztki", które zostaną nam po świętach - zaznaczają organizatorzy.

Jak dołączyć do akcji?

1. Zaplanuj swoje świąteczne zakupy. Przemyśl, na co masz ochotę i ile może zjeść Twoja rodzina. Kup tylko tyle, ile potrzebujecie.

2. Jeśli mimo to, zostaną wam jakieś "resztki", daj nam znać. Przynieś je we wtorek lub w środę do punktu zbiórki żywności. My te produkty przygotujemy i przekażemy osobom potrzebującym.

Akcja zbiórki żywności odbędzie się w poświąteczny wtorek i środę.

PUNKTY ZBIÓRKI ŻYWNOŚCI W KRAKOWIE:

Wspólnota Hanna, ul. Kopernika 9 (parafia św. Mikołaja)
      wtorek: 16:00 - 20:00
      środa: 15:00 - 17:00

Wytwórnia, ul. Ślusarska 9 (dojście od ul. Przemysłowej)
      wtorek 9:00 - 17:00
      środa 9:00 - 15:00

ŻyWa Pracownia, ul. Celna 5
      wtorek 14:00 - 19:00
      środa 10:00 - 16:00

Spółdzielnia "Ogniwo", Paulińska 28, I piętro
      wtorek 11:00 - 22:00

Śmietanka Nowohucka, Oś. Centrum E 21
      środa 8:00 - 16:00

- To jest doskonały moment, żeby zwrócić uwagę na osoby wykluczone i ubogie. Kiedy będziemy przygotowywać paczki z resztkami jedzenia, które pozostało nam po świętach, pomyślmy o nich. Może to będzie dla nas impuls, żeby nie zapominać o tym, że wokół nas również na co dzień są ludzie, którzy potrzebują pomocy - mówi Piotr Żyłka z Zupy na Plantach.

Więcej szczegółów można znaleźć w wydarzeniu na Facebooku.

Zupa na Plantach to przestrzeń wrażliwości i solidarności, cotygodniowe spotkanie domnych z bezdomnymi.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Kramer SJ, Łukasz Wojtusik, Piotr Żyłka

Czy Kościół może być normalny? Bez tematów tabu, pouczania i krzywdzenia innych?

Grzegorz Kramer SJ i Piotr Żyłka w szczerej rozmowie z Łukaszem Wojtusikiem. 

Kontrowersyjni. Prowokujący do myślenia. Nie wahają się mówić o sprawach...

Skomentuj artykuł

Rusza akcja Potrzebne Resztki. Nie marnuj jedzenia, które zostanie Ci po świętach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.