Rusza akcja "Szlachetna Paczka"

Rusza akcja "Szlachetna Paczka"
PAP / wm

W sobotę w południe rusza tegoroczna akcja "Szlachetna Paczka", w ramach której przed świętami Bożego Narodzenia pomoc otrzymają najbardziej potrzebujące rodziny - poinformowała PAP Marlena Mazur ze Stowarzyszenia "Wiosna", które organizuje akcję.

W sobotę w kilku miastach Polski rozpoczną się poszukiwania nowych wolontariuszy projektu, w tym także osób o znanych nazwiskach.

Jak powiedziała Mazur, która koordynuje akcję, w tym roku potrzeba aż 8 tysięcy wolontariuszy, a w samym województwie mazowieckim 720. "Mamy zamiar znaleźć przynajmniej część z nich właśnie w nadchodzącą sobotę. Pokażemy, że wolontariat to nie tylko poświęcenie, ale również świetna zabawa!" - dodała.

W tym celu w sobotę odbędzie się flash mob, którego uczestnicy - jak napisali organizatorzy - na ulicach miast "będą szukać i przeczesywać teren. Zabiorą ze sobą lornetki, mapy, być może nawet psy gończe".

Zadaniem wolontariuszy Paczki jest dotarcie do najbardziej potrzebujących rodzin w swojej okolicy. Przeprowadzają oni z nimi ankiety, w których pytają o przyczyny trudnej sytuacji materialnej oraz o najpilniejsze potrzeby. Dzięki ich pracy około miesiąc przed Bożym Narodzeniem informacje o rodzinach trafiają do internetowej bazy na stronie www.szlachetnapaczka.pl - tu darczyńcy mogą sami wybrać rodzinę, której chcą pomóc i przygotować dla niej paczkę na święta dokładnie z tym, co jest naprawdę potrzebne.

Jeden wolontariusz opiekuje się jedną rodziną w potrzebie, dlatego to, ilu rodzinom uda się pomóc w tym roku, zależy od liczby wolontariuszy.

Aby na początku zimy udało się dotrzeć do najbardziej potrzebujących, wolontariusze "Szlachetnej Paczki" muszą rozpocząć pracę już w połowie października - powiedziała Mazur. Zgłaszać się można przez stronę internetową www.superw.pl do 15 października.

Mazowiecka "Szlachetna Paczka" działa od 2000 roku, od 2001 roku stała się akcją ogólnopolską; zrzesza obecnie ok. 300 wolontariuszy. Dzięki wszystkim osobom zaangażowanym w projekt, w ubiegłym roku udało się pomóc 830 najuboższym rodzinom w województwie mazowieckim, a w całej Polsce pomoc o wartości ponad 10 mln zł otrzymało ponad 8,2 tys. rodzin. W akcję zaangażował się między innymi prezydent Bronisław Komorowski z żoną, a paczkę dla jednej z rodzin przygotował Jerzy Dudek razem ze światowej sławy piłkarzami Realu Madryt, takimi jak Ronaldo, Pepe czy Casillas.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rusza akcja "Szlachetna Paczka"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.