Rusza kolejna edycja Banku Wielkopostnego
Bank Wielkopostny, akcja ewangelizacyjna archidiecezji lubelskiej i Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo, rusza już po raz trzynasty w Środę Popielcową. Główną ideą akcji jest ofiarowanie postanowień wielkopostnych w intencjach zgłoszonych do Banku i wymiana dóbr duchowych.
W Banku Wielkopostnym gromadzony jest duchowy kapitał. Wszyscy, którzy chcą się do niego dołożyć, składają swoje "lokaty", czyli deklaracje modlitwy, postu i/lub jałmużny. W Banku można również zaciągać "kredyty", czyli prośby lub intencje. Jedna osoba może być zarówno "inwestorem", jak i "kredytobiorcą".
W akcji można wziąć udział na trzy sposoby.
Pierwszym sposobem jest zorganizowana pod opieką katechety grupa młodzieży z lubelskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Aby stworzyć taką grupę, należy wysłać zgłoszenie na adres biuro@bankwielkopostny.pl. Formularz jest dostępny w zakładce "Do pobrania". Zgłoszenia nowych grup przyjmowane są przez cały Wielki Post.
Drugi sposób to przyjęcie roli "prywatnego inwestor Banku" - składając osobistą deklarację codziennej modlitwy dziesiątkiem różańca w okresie Wielkiego Postu na stronie www.bractworozancowe.pl w zakładce "Zapisz się do Bractwa". Deklaracje przyjmowane przez cały Wielki Post.
Do akcji Banku Wielkopostnego można też dołączyć jako "kredytobiorca". Należy przy tym wysłać swoją intencję na stronie www.bractworozancowe.pl w zakładce "Złóż intencję". Także te intencje przyjmowane są przez cały okres Wielkiego Postu.
Na stronie www.bankwielkopostny.pl przedstawiono przykłady inicjatyw religijnych, które mogą być realizowane przez grupy szkolne. Są to np. wspólna modlitwa różańcowa lub dyskusja nt. "czym jest według ciebie cierpienie?". Oddziały szkolne będą mogły za ich realizację otrzymać punkty. Działania na platformie internetowej rozpoczną się 25 lutego.
Akcja Bank Wielkopostny jest inicjatywą ks. Mirosława Ładniaka oraz Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Po raz pierwszy została zorganizowana w 2000 r. Od tamtego czasu przeprowadzana jest co roku w parafiach, szkołach i oddziałach prywatnych. Swoim zasięgiem akcja obejmuje całą Lubelszczyznę. W tym roku akcję organizują: Akademia Młodzieżowa (działająca w ramach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo) oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
Skomentuj artykuł