Rusza Szkoła Letnia w Castel Gandolfo

Rusza Szkoła Letnia w Castel Gandolfo
(fot. Allan Doyle / flickr.com)
Logo źródła: Radio Watykańskie Radio Watykańskie / pz

Powstawaniu i ewolucji galaktyk poświęcona będzie już czternasta edycja Szkoły Letniej w pałacu papieskim w Castel Gandolfo. Chodzi oczywiście o kursy przygotowane przez tamtejsze obserwatorium astronomiczne.

"Formacja i ewolucja galaktyk jest głównym przedmiotem współczesnych badań astronomicznych. Nowe teleskopy kosmiczne i radioteleskopy, a także wyrafinowane modelowanie cyfrowe podważają nasze poglądy na temat galaktyk, tak młodych, jak i starych" - powiedział dyrektor watykańskiego obserwatorium ks. José Funes SJ, komentując przygotowania do tegorocznych zajęć i wybór ich tematu przewodniego.

Do papieskiej letniej rezydencji przyjedzie 25 studentów i absolwentów z uniwersytetów w 22 krajach, reprezentujących wszystkie kontynenty. Grupę wyselekcjonowano z ponad stu kandydatów, którzy w aplikacjach przedstawili m.in. wyniki swoich dotychczasowych badań astronomicznych. Wykłady prowadzić będą specjaliści z zakresu obserwacji i teorii galaktyk.

Inspiracją do podjęcia w tym roku tematu galaktyk jest ogromna liczba nowych danych pochodzących z wielu teleskopów na całym świecie. W czasie warsztatów zostaną omówione m.in. najnowsze osiągnięcia, w tym oczekiwania związane z prowadzeniem obserwacji przez budowany aktualnie teleskop kosmiczny Jamesa Webba, który ma być następcą słynnego teleskopu Hubble’a.

Od pierwszej edycji Szkoły Letniej w Castel Gandolfo w 1986 r. wzięło w niej już udział 325 studentów i młodych naukowców. Ponad 85 proc. z nich cały czas zajmuje się profesjonalnie astronomią. Obecna edycja rusza 1 czerwca.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rusza Szkoła Letnia w Castel Gandolfo
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.