Ruszyła czwarta edycja Wigilii Bez Granic. Zatroszczmy się o cudzoziemcó

Ruszyła czwarta edycja Wigilii Bez Granic. Zatroszczmy się o cudzoziemcó
(fot. depositphotos.com)
KAI / jb

W naszym kraju gościmy setki tysięcy cudzoziemców – studentów lub pracujących. Na obcej ziemi większość z nich czuje się niepewnie, dlatego podzielmy się z nimi ciepłem rodzinnego spotkania.

Zaprośmy ich na Wigilie do swoich domów - zachęca Cezary Marzęda, koordynator projektu Wigilia Bez Granic, którego czwarta edycja właśnie się rozpoczęła.

Instytut Myśli Schumana (IMS) rozpoczął kampanię medialną czwartej edycji Wigilii Bez Granic. Do tej pory w projekcie wzięło udział kilka tysięcy osób. Przez czas adwentu organizatorzy przyjmują deklaracje polskich rodzin, które chcą gościć cudzoziemców w wigilię lub inny dzień świąteczny.

- W tym samym czasie otrzymujemy zapisy od cudzoziemców chcących być ugoszczonymi przez polską rodzinę. Jesteśmy w trakcie nieustannego naboru wolontariuszy, którzy chcą wspierać projekt centralnie lub w swoich regionach poprzez promocję i aranżację spotkań dla cudzoziemców oraz rodzin. Jest jeszcze dużo do zrobienia, dlatego zachęcamy do kontaktu z nami – mówi KAI Cezary Marzęda, koordynator projektu.

DEON.PL POLECA

Głównym założeniem projektu jest lepsza jakość asymilacji obcokrajowców w Polsce poprzez bliższe poznanie polskiej kultury, tradycji i wiary chrześcijańskiej. Zapraszanie cudzoziemców na Wigilię służy również polskim rodzinom w poszerzaniu wiedzy o innych kulturach i przyczynia się do tworzenia nowych relacji międzyludzkich. W wielu przypadkach przyjaźnie zawarte przy wigilijnym stole przetrwały do dziś, są kontynuowane i rozwijane.

- W ramach projektu, przewidujemy również spotkania integracyjne przed samą Wigilią, na których rodziny goszczące poznają się z wybranymi przez siebie gośćmi. Powinniśmy mieć na uwadze, iż w Polsce mieszka wielu cudzoziemców, którzy przyjeżdżają do nas na długie lata. Bardzo często pochodzą oni z dalekich rejonów świata i rzadko odwiedzają swoje rodzinne strony. Na polskich uczelniach studiuje ponad 70 tysięcy studentów ze 157 państw, zaś ponad milion obcokrajowców to aktywni zawodowo pracownicy różnych firm w Polsce. Zatroszczmy się o nich – zachęca Cezary Marzęda.

Więcej informacji o inicjatywie na stronie http://wigiliabezgranic.com/

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ruszyła czwarta edycja Wigilii Bez Granic. Zatroszczmy się o cudzoziemcó
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.