Rycerze Kolumba żegnają swojego duszpasterza
Rycerze Kolumba w Polsce żegnają swojego duszpasterza abp. Zygmunta Zimowskiego, który zmarł dzisiaj w nocy w szpitalu w Dąbrowie Tarnowskiej. Miał 67 lat. Od dwóch lat zmagał się z chorobą nowotworową.
Andrzej Anasiak, delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce stwierdził, że hasło posługi pasterskiej abp. Zygmunta Zimowskiego "Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć" są przedłużeniem działalności tej katolickiej organizacji zrzeszającej tylko mężczyzn, którzy modlitwą i pracą włączają się w działalność Kościoła na szczeblu parafialnym.
- Abp Zimowski przyczynił się do rozwoju naszego zakonu w Polsce. Pragnę wyraźnie podkreślić, że posługa charytatywna i spojrzenie abp. Zygmunta na chorych, realizuje się w działalności naszego zakonu. Był członkiem pierwszej Rady Rycerzy Kolumba w diecezji radomskiej 14004 im. Matki Bożej Częstochowskiej w Radomiu. Wspierał nas wielokrotnie w różnych inicjatywach. Dzisiaj w diecezji radomskiej istnieje 18 rad lokalnych zakonu, które skupiają tysiąc członków. W Polsce jest nas 4,5 tys. - powiedział Andrzej Anasiak.
- To bolesne przeżycie dla nas wszystkich - mówi z kolei ks. Wiesław Lenartowicz, kapelan Rycerzy Kolumba z Radomia. - To na zaproszenie księdza arcybiskupa Zygmunta przybyli z USA i Kanady Rycerze Kolumba, aby z nami się spotkać i zaproponować taką formę duszpasterstwa na poziomie parafialnym. Dzisiaj to dzieło wciąż się rozwija - mówi ks. Lenartowicz. Dodał, że abp Zimowski wielokrotnie uczestniczył w konwencjach stanowych, które odbywały się w USA i w Polsce. Patronował też wielu rycerskim akcjom charytatywnym, czy też pielgrzymkom.
Ks. Lenartowicz zwrócił uwagę na mało znany fakt. - Abp Zygmunt Zimowski objął diecezję radomską po śmierci biskupa Jana Chrapka. Pojawiały się głosy, że nowy ordynariusz nie podoła wyzwaniu duszpasterskiemu po swoim poprzedniku, który był otwarty na ludzi i był inicjatorem wielu zadań duszpasterskich. Tymczasem abp Zimowski sprostał temu zadaniu. Dzieła, które zapoczątkował istnieją do dzisiaj i wciąż się rozwijają. Był radosnym człowiekiem i z wielkim poczuciem humoru. Miał tzw. dowcip sytuacyjny, dlatego z jego strony nie było żadnych barier w kontaktach międzyludzkich - zakończył ks. Lenartowicz.
Biskup radomski Henryk Tomasik zaprasza w środę 13 lipca do udziału we Mszy św. w intencji zmarłego śp. arcybiskupa Zygmunta Zimowskiego. Msza św. odprawiona będzie w radomskiej katedrze. Początek o godz. 18.00.
Rycerze Kolumba rozpoczęli działalność w Polsce w 2006 r. Rada Dyrektorów Rycerzy Kolumba na posiedzeniu w dniach 4-6 lutego 2011 r. podjęła decyzję, aby uczynić Polskę Radą Stanową. Pierwsza konwencja stanowa, na której ukonstytuowała się Rada Stanowa oraz wybrano delegata stanowego (przełożonego Rycerzy w Polsce), odbyła się 20-22 maja 2011 w Częstochowie, natomiast uroczyste wprowadzenie na urząd w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach 25 czerwca 2011. W Polsce istnieją rady lokalne, które podejmują własne inicjatywy.
Skomentuj artykuł