Rzecznik archidiecezji lubelskiej odniósł się do wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza

Rzecznik archidiecezji lubelskiej odniósł się do wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza
(fot. youtube.com)
KAI / jb

Wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski. Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii – powiedział ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej o wczorajszym wystąpieniu ks. Tadeusza Guza.

Podczas rozmowy telewizyjnej profesor filozof filozofii i lubelski kapłan stwierdził m.in. że konsekracja dłoni chroni przed przenoszeniem wirusów.

>> Podczas mszy nie zarazisz się koronawirusem, ręce księdza nie przenoszą zarazków. Heretyckie rewelacje ks. prof. Guza

Jak zauważył ks. Adam Jaszcz, wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski.

DEON.PL POLECA

- Hostia, która jest prawdziwym Ciałem Pana Jezusa, zachowuje wszystkie fizyczne właściwości chleba. Dlatego też Episkopat zobowiązał kapłanów do przestrzegania zasad higieny, mycia i dezynfekcji dłoni oraz zachowania wszystkich środków ostrożności. W teologii nie można mieszać porządku łaski i natury. Łaska nie niweluje natury. Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii – wyjaśnia rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Wcześniej swoje oświadczenie wydał Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, którego ks. Guz jest pracownikiem.

Ks. prof. Tadeusz Guz był 25 marca br. gościem „Rozmów niedokończonych” Radia Maryja i TV Trwam poświęconych teologii uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W trakcie rozmowy stwierdził, że sakramentalna obecność Boga i konsekracja dłoni kapłana w dniu jego święceń wykluczają możliwość przenoszenia się wirusa COVID-19.

- Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia, bo jest święty, jego bytowość jest święta, zarówno w wymiarze Jego boskości, jak też w wymiarze Jego człowieczeństwa. Kapłan podczas udzielania komunii świętej do ust ma po pierwsze konsekrowane dłonie, kapłan po drugie jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie przy lavabo, czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący – tłumaczył duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Rzecznik archidiecezji lubelskiej odniósł się do wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.