Rzecznik archidiecezji lubelskiej odniósł się do wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza

Rzecznik archidiecezji lubelskiej odniósł się do wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza
(fot. youtube.com)
2 miesiące temu
KAI / jb

Wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski. Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii – powiedział ks. Adam Jaszcz, rzecznik archidiecezji lubelskiej o wczorajszym wystąpieniu ks. Tadeusza Guza.

Podczas rozmowy telewizyjnej profesor filozof filozofii i lubelski kapłan stwierdził m.in. że konsekracja dłoni chroni przed przenoszeniem wirusów.

>> Podczas mszy nie zarazisz się koronawirusem, ręce księdza nie przenoszą zarazków. Heretyckie rewelacje ks. prof. Guza

Jak zauważył ks. Adam Jaszcz, wypowiedzi ks. prof. Guza na antenie TV Trwam stoją w sprzeczności z katolicką nauką o przeistoczeniu oraz stanowiskiem Episkopatu Polski.

- Hostia, która jest prawdziwym Ciałem Pana Jezusa, zachowuje wszystkie fizyczne właściwości chleba. Dlatego też Episkopat zobowiązał kapłanów do przestrzegania zasad higieny, mycia i dezynfekcji dłoni oraz zachowania wszystkich środków ostrożności. W teologii nie można mieszać porządku łaski i natury. Łaska nie niweluje natury. Ksiądz arcybiskup wzywa ks. prof. Guza, aby jak najszybciej sprostował wypowiedzi niezgodne z katolicką nauką o Eucharystii – wyjaśnia rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Wcześniej swoje oświadczenie wydał Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, którego ks. Guz jest pracownikiem.

Ks. prof. Tadeusz Guz był 25 marca br. gościem „Rozmów niedokończonych” Radia Maryja i TV Trwam poświęconych teologii uroczystości Zwiastowania Pańskiego. W trakcie rozmowy stwierdził, że sakramentalna obecność Boga i konsekracja dłoni kapłana w dniu jego święceń wykluczają możliwość przenoszenia się wirusa COVID-19.

- Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia, bo jest święty, jego bytowość jest święta, zarówno w wymiarze Jego boskości, jak też w wymiarze Jego człowieczeństwa. Kapłan podczas udzielania komunii świętej do ust ma po pierwsze konsekrowane dłonie, kapłan po drugie jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie przy lavabo, czyli przy ofiarowaniu darów dla Boga przez naród wierzący – tłumaczył duchowny.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jacek Prusak SJ, Sławomir Rusin
23,94 zł
39,90 zł

Dojrzała wiara to zgoda na obcowanie z Tajemnicą

Czy psychologia jest wrogiem wiary? A może doprowadzi do tego, że uwierzę głębiej? Czy wyznacznikiem bliskości z Bogiem są emocje? Co Pismo Święte mówi o orientacji seksualnej?...

Skomentuj artykuł

Rzecznik archidiecezji lubelskiej odniósł się do wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza
Komentarze (7)
PS
~Piotr Szuber
1 kwietnia 2020, 18:05
A jezeli to prawda?? Jezeli faktycznie konsekrowana hostia nie przenosi wirusow i bakterii?? Czy kuria biskupia w Lublinie przeprowadzila niezbedne badania by to obalic??
MW
~Michał Wiśniewski
3 kwietnia 2020, 20:45
Jak ktoś Ci powie, że w lesie są krasnoludki, ale widoczne tylko w 4 noc marca roku przestępnego to idziesz wtedy obalać, czy jednaj mowisz "pokaż dowody"?
JK
~Jan Kowalski
31 marca 2020, 09:43
Guz ośmiesza nie tylko KUL ale cały Kościół
KD
~Krzysztof Dobosz
30 marca 2020, 23:18
Takich ks.Guzow na KUL jest ala masa.Zarowno swieckich jak i duchownych.Uczelnia w imie politycznej poprawnosci cos niby sprostuje a tak naprawde legitymizuje zachowanie ksiedza.Prosze zobaczyc,gdzie wyklada ks.Guz.Po byciu dziekanem w Tomaszowie znalaz sie na aktualnym wydziale Nauk scislych i nauk o zdrowiu. Czyli zna sis na rzeczy
WS
~Witold Słojkowski
30 marca 2020, 21:58
Cytuję za księdzem Jaszczem: "Hostia, która jest prawdziwym Ciałem Pana Jezusa, zachowuje wszystkie fizyczne właściwości chleba." Teraz dla porównania do wypowiedzi tego księdza cytat ze św. Tomasza z Akwinu,Suma Teologiczna, tom 28, Eucharystia.: Bóg łączy z chlebem i winem „swoje bóstwo", ściśle biorąc swoją moc bożą, nie po to by substancje te pozostały w sakramencie, lecz by uczynić z nich swoje Ciało i Krew. Ad 2. W innych sakramentach Sam Chrystus nie jest tak realnie obecny, jak w sakramencie Eucharystii, toteż w nich substancja materii zostaje zachowana, w Eucharystii zaś jej nie ma. "
AJ
~Adam Jerzy Kozłowski
30 marca 2020, 18:20
Oby sprostował.
WS
~Witold Słojkowski
30 marca 2020, 21:59
Poczytaj Przyjacielu Akwinatę lepiej.

Skomentuj artykuł

Rzecznik archidiecezji lubelskiej odniósł się do wypowiedzi ks. prof. Tadeusza Guza
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.