Rzecznik Episkopatu wzywa do tradycyjnej pobożności w Wielkim Poście

Rzecznik Episkopatu wzywa do tradycyjnej pobożności w Wielkim Poście
(fot. twitter.com/EpiskopatNews)
PAP / kk

"Postarajmy się znaleźć czas na uczestnictwo w drodze krzyżowej, Gorzkich Żalach, a także w rekolekcjach w naszych wspólnotach parafialnych – z zachowaniem obowiązujących norm bezpieczeństwa" – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Odnosząc się do przeżywania rozpoczętego Wielkiego Postu, rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę na zakorzenione w polskiej tradycji i pobożności nabożeństwa wielkopostne. "Postarajmy się znaleźć czas na uczestnictwo w drodze krzyżowej, Gorzkich Żalach, a także w rekolekcjach w naszych wspólnotach parafialnych – z zachowaniem obowiązujących norm bezpieczeństwa i w trosce o zdrowie nas wszystkich – które są wyrazem naszej woli przemiany serca w tym szczególnym okresie" – powiedział.

Jak dodał - "osoby, które nie mogą być obecne w świątyniach, mogą skorzystać z transmisji mszy św. i nabożeństw w środkach społecznego przekazu ogólnopolskich i lokalnych oraz rekolekcjach w mediach społecznościowych".

Rzecznik Episkopatu zwrócił także uwagę, że w ostatnich latach w Polsce stało się popularne nawiedzanie kościołów stacyjnych. "Ta tradycja sięgająca pierwszych wieków chrześcijaństwa narodziła się w Rzymie, utrwaliła w IV wieku za papieża Grzegorza Wielkiego i na stałe została przywrócona w XX wieku." – wyjaśnił.

"Wielki Post wiąże się ze wsparciem duchowym i modlitewnym bliźnich. Dlatego warto włączyć się np. w inicjatywę «Misjonarz na Post»" – zaznaczył ks. Gęsiak. Wskazał, że "modlitwa może być nieocenionym darem i wsparciem duchowym dla misjonarzy pracujących w różnych częściach świata".

Rzecznik Episkopatu zachęcił również do wsparcia materialnego potrzebujących. "Ważnym wyrazem naszego zaangażowania wielkopostnego są uczynki miłosierdzia. Bez nich nawrócenie naszego serca i sens Wielkiego Postu nie byłby pełny. Pamiętajmy w sposób szczególny o chorych i samotnych, wyciągając do nich pomocną dłoń. Można to uczynić np. w ramach akcji Caritas «Jałmużna Wielkopostna 2021», która w tym roku organizowana jest pod hasłem «Czas Miłosierdzia»" – powiedział ks. Gęsiak.

źródło: PAP / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

Rzecznik Episkopatu wzywa do tradycyjnej pobożności w Wielkim Poście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.