Rzecznik Episkopatu wzywa do tradycyjnej pobożności w Wielkim Poście

Rzecznik Episkopatu wzywa do tradycyjnej pobożności w Wielkim Poście
(fot. twitter.com/EpiskopatNews)
5 miesięcy temu
PAP / kk

"Postarajmy się znaleźć czas na uczestnictwo w drodze krzyżowej, Gorzkich Żalach, a także w rekolekcjach w naszych wspólnotach parafialnych – z zachowaniem obowiązujących norm bezpieczeństwa" – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Odnosząc się do przeżywania rozpoczętego Wielkiego Postu, rzecznik Episkopatu zwrócił uwagę na zakorzenione w polskiej tradycji i pobożności nabożeństwa wielkopostne. "Postarajmy się znaleźć czas na uczestnictwo w drodze krzyżowej, Gorzkich Żalach, a także w rekolekcjach w naszych wspólnotach parafialnych – z zachowaniem obowiązujących norm bezpieczeństwa i w trosce o zdrowie nas wszystkich – które są wyrazem naszej woli przemiany serca w tym szczególnym okresie" – powiedział.

Jak dodał - "osoby, które nie mogą być obecne w świątyniach, mogą skorzystać z transmisji mszy św. i nabożeństw w środkach społecznego przekazu ogólnopolskich i lokalnych oraz rekolekcjach w mediach społecznościowych".

Rzecznik Episkopatu zwrócił także uwagę, że w ostatnich latach w Polsce stało się popularne nawiedzanie kościołów stacyjnych. "Ta tradycja sięgająca pierwszych wieków chrześcijaństwa narodziła się w Rzymie, utrwaliła w IV wieku za papieża Grzegorza Wielkiego i na stałe została przywrócona w XX wieku." – wyjaśnił.

"Wielki Post wiąże się ze wsparciem duchowym i modlitewnym bliźnich. Dlatego warto włączyć się np. w inicjatywę «Misjonarz na Post»" – zaznaczył ks. Gęsiak. Wskazał, że "modlitwa może być nieocenionym darem i wsparciem duchowym dla misjonarzy pracujących w różnych częściach świata".

Rzecznik Episkopatu zachęcił również do wsparcia materialnego potrzebujących. "Ważnym wyrazem naszego zaangażowania wielkopostnego są uczynki miłosierdzia. Bez nich nawrócenie naszego serca i sens Wielkiego Postu nie byłby pełny. Pamiętajmy w sposób szczególny o chorych i samotnych, wyciągając do nich pomocną dłoń. Można to uczynić np. w ramach akcji Caritas «Jałmużna Wielkopostna 2021», która w tym roku organizowana jest pod hasłem «Czas Miłosierdzia»" – powiedział ks. Gęsiak.

źródło: PAP / kk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
14,93 zł
24,90 zł

Ksiądz Józef Tischner powiedział kiedyś, że nie lubi się spowiadać. To chyba powszechne doświadczenie, bowiem nikt z nas nie lubi opowiadać o własnych grzechach i słabościach. Wyznanie grzechów czyni Sakrament Pojednania najtrudniejszym spomiędzy wszystkich spotkań...

Skomentuj artykuł

Rzecznik Episkopatu wzywa do tradycyjnej pobożności w Wielkim Poście
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.