Rzecznik Franciszkanów poinformował, że ojciec Józef Szańca nie jest już dyrektorem liceum

Rzecznik Franciszkanów poinformował, że ojciec Józef Szańca nie jest już dyrektorem liceum
(fot. YouTube.com)
"Gazeta Wyborcza" / ml

Ma to związek z tekstem "Gazety Wyborczej" gdzie pojawiły się oskarżenia z których wynikało, że kard. Gulbinowicz molestował seksualnie jednego z kleryków Niższego Seminarium Duchownego.

- W odpowiedzi na artykuł w "Wyborczej" wyższy przełożony podjął decyzję o rozpoczęciu postępowania wyjaśniającego. Dlatego zgodnie z procedurą kościelną na czas badania faktów i okoliczności ojciec Józef Szańca przekazał swoje obowiązki dyrektora KLO przełożonemu klasztoru w Legnicy, ojcu Janowi Janusowi - powiedział "Wyborczej" ojciec Jan Maria Szewek, rzecznik prasowy franciszkanów.

Dodał, że "zależy nam na pełnej transparentności i wyjaśnieniu tej sprawy. O. Szańca również uważa, że to najlepsze rozwiązanie".

W środę pisaliśmy o oskarżeniu, jakie pod adresem kardynała wysunął Przemysław Kowlaczyk. Twierdził także, że ojciec Szańca brał udział w zorganizowaniu spotkania jego z hierarchą.

Zdaniem Kowalczyka to właśnie Szańca wysłał go telefonicznie do kurii i zaaranżował "spotkanie" z kardynałem: "Jestem przekonany, że dobrze wiedział, po co naprawdę mam tam iść. Cała ta sytuacja była dobrze zaplanowana - wieczorna pora, brak przesyłki, którą miałem odebrać, i wolny pokój w pałacyku kardynała. Uważam, że ojciec Szańca miał jakąś umowę z Gulbinowiczem, żeby mu podsyłać chłopców. Dlatego nie dziwi mnie, że teraz kłamie. Chroni kardynała i siebie".

* * *

Ruszyła inicjatywa skierowana do osób, które doświadczyły przemocy na tle seksualnym w Kościele. "Kościół to nie tylko księża i biskupi. Jako świeccy również ponosimy za niego odpowiedzialność" - mówią inicjatorzy. Doświadczyłeś przemocy seksualnej? Kliknij w baner:

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Adam Żak SJ
18,83 zł
26,90 zł

Rozliczenie z problemem pedofilii w polskim Kościele

Ujawnienie skali wykorzystywania seksualnego nieletnich przez osoby duchowne wstrząsnęło Kościołem w Polsce i na świecie. Reakcje hierarchów były skrajne: od lęku przed ujawnieniem długo skrywanej prawdy po chęć...

Skomentuj artykuł

Rzecznik Franciszkanów poinformował, że ojciec Józef Szańca nie jest już dyrektorem liceum
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.