Rzecznik KEP: pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, byśmy mogli żyć w wolnym kraju
Pamiętajmy o tych, którzy oddali życie za ojczyznę, byśmy mogli żyć w wolnym kraju i w wolności wyznawać wiarę w Boga - zaapelował rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ w 84. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej.
Atak niemieckiego pancernika „Schleswig-Holstein” na polską składnicę wojskową na Westerplatte był jednym z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza.
- Pamiętajmy o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, byśmy mogli żyć w wolnym kraju i w wolności wyznawać wiarę w Boga - powiedział rzecznik KEP w przekazanym w piątek PAP komunikacie. - Obejmijmy naszą modlitwą poległych oraz ofiary cywilne, które przyniosła ta hekatomba nienawiści - dodał ks. Gęsiak.
Zaapelował także o modlitwę w intencji pokoju w Ukrainie oraz na całym europejskim kontynencie.
Strona niemiecka przystępując do wojny z Polską w 1939 r. wystawiła 1 850 tys. żołnierzy, 11 tys. dział, 2 800 czołgów i 2000 samolotów. Wojsko Polskie dysponowało dwukrotnie mniejszą liczbą żołnierzy (950 tys.), ponad dwukrotnie mniejszą liczbą dział (4,8 tys.), czterokrotnie mniejszą liczbą czołgów (700) i pięciokrotnie mniejszą liczbą samolotów (400). Przewaga niemiecka na głównych kierunkach uderzeń była jeszcze większa.
Skomentuj artykuł