Abp Grzegorz Ryś: mamy zaufanie do Polskich żołnierzy!

Abp Grzegorz Ryś: mamy zaufanie do Polskich żołnierzy!
Fot. ks. Paweł Kłys / archidiecezja.lodz.pl
KAI / tk

– Chcę powiedzieć wszystkim obecnym tu żołnierzom, że żadna – najbardziej nowoczesna broń – nie daje nam poczucia bezpieczeństwa. Nie mamy do niej zaufania. Zaufanie mamy do was! Mamy zaufanie do Polskich żołnierzy! – mówił abp Grzegorz Ryś, który sprawował Eucharystię w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 102. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz w przypadające tego dnia święto Wojska Polskiego.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz wierni świeccy. W homilii skierowanej do wiernych metropolita łódzki powiedział:

„Nawiązując do obecnej sytuacji za wschodnią granicę metropolita łódzki powiedział: – Dzisiejsza uroczystość wzywa nas, byśmy nie dali sobie narzucić smoczych poglądów. To jest bardzo proste. Nie wiem, jakie macie emocje, kiedy słyszycie o tym, jak w tej trwającej sześć miesięcy wojnie wszystkie strony mówią o tym, jakie nowe rodzaje broni dają im poczucie bezpieczeństwa. Chcę powiedzieć wszystkim obecnym tu żołnierzom, że żadna – najbardziej nowoczesna broń – nie daje nam poczucia bezpieczeństwa. Nie mamy do niej zaufania. Zaufanie mamy do was! Mamy zaufanie do polskich żołnierzy!”.

- Dajcie najlepszą broń w ręce wariata, dajcie najlepszą broń w ręce człowieka, który jest niemoralny, dajcie najlepszą broń w ręce człowieka, który wywoła wojnę – stracicie poczucie bezpieczeństwa na wieki wieków! To, co daje nam poczucie bezpieczeństwa, to człowiek, który ma właściwie poustawiane kategorie, który ma właściwie ustawioną hierarchię wartości, który nie szuka tylko doraźnych efektów, który patrzy dalej, a jeśli ma taką łaskę – to patrzy w wieczność! Taki człowiek daje nam poczucie bezpieczeństwa, w rękach takiego człowieka wszystkie te możliwości – mądrość, władza, siła są bezpieczne, i dla niego, i dla innych – podkreślił metropolita łódzki.

Po zakończeniu liturgii na placu katedralnym odbyły uroczystości państwowe. Przedstawiciele duchowieństwa, władz miasta i województwa złożyli kwiaty pod pomnikiem księdza Ignacego Skorupki, który usytuowany jest przy katedrze, oraz pod pomnikiem św. Jana Pawła II.

W dalszej części uroczystości państwowych miała miejsce tradycyjna zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, apel pamięci, salwa honorowa i defilada kompanii honorowych oraz tradycyjne złożenie wieńców i kwiatów.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Radosław Broniek OP
  • Czy wszystkie religie są tak samo dobre?
  • Czy katolik może bezpiecznie ćwiczyć jogę i uprawiać medytację?
  • Czy charyzmatycy przekazują fałszywy obraz Boga?
  • Czy zainteresowanie egzorcyzmami jest niebezpieczne?
  • Jakie są prawdziwe i fałszywe zagrożenia dla wiary?
  • ...

Skomentuj artykuł

Abp Grzegorz Ryś: mamy zaufanie do Polskich żołnierzy!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.