Białoruś: władze zniszczyły kolejny grób polskich żołnierzy – tym razem pod Grodnem

Białoruś: władze zniszczyły kolejny grób polskich żołnierzy – tym razem pod Grodnem
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

O zniszczeniu grobu polskich żołnierzy w Plebaniszkach, ok. 20 km. od Grodna, powiadomiły media niezależne, powołując się na Związek Polaków na Białorusi. Było to miejsce pochówku czworga wojskowych, którzy zginęli z rąk Niemców w 1943 r.

Jak pisze Mediamost.io, była to zbiorowa mogiła żołnierzy Armii Krajowej – Kazimierza Achramowicza, Mieczysława Misiuty, Anny Zarzyckiej i Bolesława Misiury, którzy zginęli w potyczce z Niemcami w 1943 r. Ich ciała znaleźli i pochowali lokalni mieszkańcy.

polskie groby zniszczone przez białoruskie władze

Jak pisze portal, krzyż w tym miejscu postawiono w latach 90. ubiegłego wieku za środki Heleny Przepieść, która pochodziła z Plebaniszek, a mieszkała w Gdańsku. Jest to kolejny już przypadek zniszczenia przez miejscowe władze polskich grobów, a pierwszy we wrześniu – zauważa Mediamost.

Wcześniej informowano o zrównaniu z ziemią miejsc pochówku i upamiętnień polskich żołnierzy w Jodkowiczach, Mikuliszkach, Wołkowysku, Kaczycach, Stryjówce, Surkontach i Piaskowcach.

Polskie MSZ nazwało działanie władz białoruskich „aktem bestialstwa”, podważającym wzajemne zobowiązania w zakresie ochrony miejsc pamięci.

DEON.PL POLECA

Po zniszczeniu grobów w Mikuliszkach białoruski resort dyplomacji twierdził, że w danym miejscu nie ma „zarejestrowanych miejsc pochówku”.

Źródło: KAI / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Janusz Gajda

Historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej oddali życie za wiarę

Ksiądz Janusz Gajda od najmłodszych lat poznawał życiorysy męczenników z czasów hitlerowskiej okupacji. Po wojnie w jego rodzinnym Zawierciu pamięć o lokalnych bohaterach...

Skomentuj artykuł

Białoruś: władze zniszczyły kolejny grób polskich żołnierzy – tym razem pod Grodnem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.