Na Białorusi rozpoczynają się manewry lotnictwa i sił obrony powietrznej

Na Białorusi rozpoczynają się manewry lotnictwa i sił obrony powietrznej
Fot. PAP/Mykola Kalyeniak
PAP/ kb

Na jednym z poligonów na Białorusi we wtorek rozpoczną się ćwiczenia lotnictwa wojskowego i sił obrony powietrznej, które potrwają do czwartku; kolejna faza tych manewrów odbędzie się w dniach 22-25 sierpnia w Rosji - poinformowała agencja Reutera za białoruskim resortem obrony.

Manewry wojskowe na Białorusi

W przedsięwzięciu o charakterze operacyjno-taktycznym wezmą też udział białoruskie siły radiotechniczne oraz jednostki bojowe Akademii Wojskowej Republiki Białoruś. Drugi etap ćwiczeń zaplanowano na poligonie Aszułuk w obwodzie astrachańskim w południowo-zachodniej części Rosji - powiadomiło ministerstwo w Mińsku.

Resort nie potwierdził, czy w manewrach organizowanych na Białorusi będą uczestniczyły także rosyjskie wojska.

Chociaż białoruska armia nie wsparła sił Kremla w inwazji na Ukrainę, władze w Mińsku udostępniły terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie wojska dokonywały też stamtąd ostrzałów w kierunku ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

Rosja chce wciągnąć Białoruś w wojnę przeciwko Ukrainie, by uzupełnić swoje braki osobowe, "zutylizować" białoruską armię i wchłonąć Białoruś - ocenił 13 lipca Mychajło Podolak z biura prezydenta Ukrainy. Pięć dni później szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba zadeklarował, że jeśli wojska Białorusi zdecydują się dołączyć do agresora, Kijów zerwie stosunki dyplomatyczne z Mińskiem.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na Białorusi rozpoczynają się manewry lotnictwa i sił obrony powietrznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.