Rzecznik KEP: przekonania religijne nie mogą być zredukowane do sfery prywatnej

Rzecznik KEP: przekonania religijne nie mogą być zredukowane do sfery prywatnej
Procesja eucharystyczna. Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Procesje Bożego Ciała są publicznym wyznaniem wiary oraz pokazaniem, że przekonania religijne nie mogą i nie powinny zostać nigdy i w żadnym systemie zredukowane wyłącznie do sfery prywatnej – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, ks. Leszek Gęsiak SJ. 

W komunikacie przekazanym w środę PAP rzecznik Episkopatu wyjaśnia znaczenie obchodzonej w najbliższy czwartek w Kościele katolickim uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, potocznie nazywanej Bożym Ciałem. Zaznaczył, że w czasie procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem, "Kościół manifestuje publicznie obecność Chrystusa na świecie".

- Wierni przyznają się do bycia uczniami Chrystusa dając świadectwo swojej przynależności do wspólnoty Kościoła. Ukazują tym samym, że wiara nie jest ich prywatną sprawą, ponieważ z przekonań prywatnych wynikają konkretne działania społeczne – powiedział rzecznik Episkopatu.

Ks. Gęsiak przypomniał, że procesje eucharystyczne po dwóch latach pandemii, wracają na ulice miast. W tym roku, w większych miastach np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, odbędą się zgodnie z tradycją centralne procesje Bożego Ciała. Zdaniem rzecznika KEP, pandemia uświadomiła wielu ludziom, że "uczestnictwo w procesji, w której idzie się za żywym Chrystusem ukrytym pod postacią Chleba, jest łaską".

- Skorzystajmy z niej w tym roku, (...) pokazując wszystkim, kto jest naszym Panem, który inspiruje nasz styl życia i podejmowanie przez nas decyzje - zachęcił duchowny.

Ks. Gęsiak przypomniał, że w Boże Ciało katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy św. Udział w procesji Bożego Ciała jest dobrowolny, a osoby uczestniczące w niej mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami" - wyjaśnił.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła

Teksty arcybiskupa Grzegorza Rysia to Ewangelia głoszona z mocą. Budzą wiarę. Dodają nadziei. Pomagają doświadczyć miłości Boga. W czym tkwi ich siła? W Słowie Bożym, które nie jest przysłonięte...

Skomentuj artykuł

Rzecznik KEP: przekonania religijne nie mogą być zredukowane do sfery prywatnej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.