Boże Ciało 2022. Wisłą popłynie procesja

Boże Ciało 2022. Wisłą popłynie procesja
Fot. depositphotos.com
PAP/ kb

Wiślana Procesja Eucharystyczna przepłynie łodziami w Boże Ciało ze Smoszewa do Czerwińska nad Wisłą. Po drodze zatrzyma się przy stacjach modlitewnych w miejscowościach Wychódźc i Secymin. Do procesji, której trasa wyniesie ok. 18 km, można dołączyć na rzece.

Wiślana Procesja Eucharystyczna rozpocznie się w czwartek po południu od modlitwy przy figurze patronki wodniaków św. Barbary w Smoszewie, a zakończy uroczystym odprowadzeniem Najświętszego Sakramentu do sanktuarium w Czerwińsku nad Wisłą – poinformował PAP ks. Łukasz Mastalerz, salezjanin, proboszcz czerwińskiej parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie.

Boże Ciało 2022. Wiślana Procesja Eucharystyczna

Organizatorami wiślanej procesji Bożego Ciała, oprócz salezjanów z Czerwińska nad Wisłą, są także tamtejszy urząd miasta i gminy oraz parafie: św. Mateusza w Smoszewie, św. Leonarda w Chociszewie i Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Secyminie-Nowinach, gdzie jest sanktuarium Matki Boskiej Radosnej Opiekunki Przyrody.

"To pierwsza procesja, którą organizujemy na Wiśle. Najświętszy Sakrament popłynie łodzią, której towarzyszyły będą inne jednostki, także mniejsze. Do procesji będzie można dołączyć na rzece, jeżeli ktoś posiada własną łódź. Będzie też można uczestniczyć w adoracji i w modlitwie na brzegu, przy kolejnych czterech stacjach. Nie mierzyliśmy dokładnie trasy, ale myślę, że będzie to rejs na długości ok. 18 km" – powiedział PAP ks. Mastalerz.

DEON.PL POLECA

Jak przyznał, inspiracją do odbycia Wiślanej Procesji Eucharystycznej stał się organizowany szósty sezon, od maja do października, Czerwiński Różaniec Wiślany. "To wydarzenie, które, jak Wisła, łączy okolicznych mieszkańców, parafian, nie tylko wodniaków, podczas wspólnej obecności na rzece i wspólnej modlitwy" – podkreślił ks. Mastalerz.

Zwrócił przy tym uwagę, że wiślana procesja Bożego Ciała odwiedzi parafie na obu brzegach Wisły zarówno diecezji płockiej, jak i archidiecezji warszawskiej. "Będzie to pierwsza wiślana procesja Bożego Ciała, ale, mam nadzieję, nie ostatnia. Chcemy wydarzenie to pielęgnować, by było organizowane również w przyszłych latach" – zapowiedział ks. Mastalerz.

Zaznaczył, że uczestnicy Wiślanej Procesji Eucharystycznej będą modlić się m.in. o dar pokoju dla świata, dla Ukrainy.

"Będziemy modlić się także za naszą ojczyznę. Popłyniemy przecież królową polskich rzek" – powiedział ks. Mastalerz. Jak dodał, w procesji i uroczystościach Bożego Ciała wezmą m.in. udział uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają w okolicznych miejscowościach.

Wiślana Procesja Eucharystyczna rozpocznie się w czwartek w Smoszewie o godz. 13.00, a zakończy w Czerwińsku nad Wisłą o godz. 16.30. Po odprowadzeniu Najświętszego Sakramentu do czerwińskiej bazyliki, gdzie jest Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, planowane jest spotkanie braterskie na Polderze Wiślanym.

Źródło: PAP / kb

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Wilkońska

Kartonowa książeczka dla najmłodszych, opowiadająca o tym ważnym katolickim święcie. Ważnym elementem procesji jest udział młodszych dzieci. Dziewczynki sypią kwiatki, chłopcy dzwonią dzwoneczkami...O tym wszystkim opowiadają krótkie opisy pod barwnymi ilustracjami.

Skomentuj artykuł

Boże Ciało 2022. Wisłą popłynie procesja
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.