Mistyczka, inspiratorka uroczystości Bożego Ciała – św. Julianna z Cornillon

Mistyczka, inspiratorka uroczystości Bożego Ciała – św. Julianna z Cornillon
Św. Julianna z Cornillon - Philippe de Champaigne, CC BY-SA 4.0 www.creativecommons.org, via Wikimedia Commons
0:00
- 0:00

Julianna jest mniej znaną świętą, która jednak miała ogromne znaczenie dla zrozumienia kultu Eucharystii i ustanowienia jednej z najważniejszych uroczystości liturgicznych, a mianowicie Uroczystości Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie zwanej Bożym Ciałem. 5 kwietnia Kościół wspomina w liturgii św. Juliannę z Cornillon, nazywaną też św. Julianną z Liege.

Wiek XI i XII to czasy odkrywania na nowo i przemyślenia istoty Eucharystii i teologicznej prawdy o rzeczywistej obecności Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. To okres refleksji nad rolą i miejscem Eucharystii w życiu Kościoła i wiernych. To także czasy poruszenia, a nawet i herezji związanych z istotą i praktycznym kultem Eucharystii.

Franciszek: niech Boże Ciało umacnia wiarę Kościoła

Julianna urodziła się około roku 1192 w pobliżu Liege, w Belgii. Diecezja Liege była wtedy swego rodzaju „eucharystycznym wieczernikiem”. Teologowie prowadzili badania i ukazywali wartość Eucharystii, a wierni, w szczególności liczne grupy kobiet gorliwie praktykowały częstą Komunię św. i promowały adorację Najświętszego Sakramentu. Pod kierunkiem gorliwych kapłanów żyły we wspólnotach, oddając się modlitwie i posługując potrzebującym.

Modlitwa do św. Józefa dla odtrąconych i porzuconych

Julianna straciła rodziców, kiedy miała pięć lat. Powierzono ją wraz z jej siostrą opiece sióstr augustianek z klasztoru w Mont-Cornillon, w którym także opiekowano się trędowatymi. Julianna wychowywała się pod opieką siostry o imieniu Sapientia-Mądrość. Gdy miała piętnaście lat, sama postanowiła wstąpić do klasztoru i przyjęła habit augustiański. Zdobyła wykształcenie. Od początku miała skłonność do kontemplacji. Głęboko odczuwała obecność Chrystusa, zwłaszcza w Eucharystii.

Św. Julianna z Cornillon - Englebert Fisen (1655-1733), Public domain, via Wikimedia CommonsŚw. Julianna z Cornillon - Englebert Fisen (1655-1733), P.d., via Wiki. Comm.Pierwsze widzenie miała w wieku szesnastu lat. Wracało ono do niej wielokrotnie podczas adoracji Najświętszego Sakramentu. Z czasem zrozumiała, że ta wizja księżyca w pełni z przebiegającą wzdłuż średnicy ciemną rysą mówi o życiu Kościoła, gdzie brakuje święta, w którym lud wierny mógłby oddawać cześć Eucharystii, adorować ją, postępować w praktykowaniu cnót i wynagradzać za grzech znieważania Najświętszego Sakramentu. Julianna zachowywała to widzenie w tajemnicy przez niemal 20 lat. Dopiero po tym czasie powierzyła je kilku bliskim kobietom, z którymi zawarła „przymierze duchowe”, aby uwielbiać Najświętszy Sakrament. Wtajemniczyła też pewnego zacnego kapłana, Jana z Lozanny i prosiła, by zasięgnął opinii teologów i duchownych w sprawie ustanowienia osobnego święta dla oddania czci Eucharystii. Odpowiedź była zachęcająca.

Po początkowych wahaniach, biskup Liege Robert z Thourotte, wprowadził uroczystość Bożego Ciała w swojej diecezji. Za nim poszli inni biskupi.

Modlitwa Jana Pawła II, dająca nadzieję w trudnych czasach

Julianna doświadczyła sprzeciwów ze strony niektórych duchownych, w tym też przełożonego, któremu podlegał jej klasztor. Wtedy to, mimo iż była przełożoną dla swoich sióstr, z własnej woli opuściła klasztor i z kilkoma innymi towarzyszkami przez ostatnich dziesięć lat swojego życia gościła w kilku klasztorach sióstr cystersek. Nie uległa pokusie krytyki swoich przeciwników, w pokorze i z gorliwością szerzyła kult Najświętszej Eucharystii.

Zmarła w 1258 roku w Fosses-La-Ville w Belgii, „kontemplując – jak pisze jej biograf – ostatnim spojrzeniem miłości Jezusa Eucharystię, którego zawsze miłowała, czciła i adorowała”.

Dlaczego świętujemy Boże Ciało?

Jakub Pantaleon z Troyes był archidiakonem w Liege. Poznał wtedy Juliannę i stał się zwolennikiem święta Bożego Ciała. To on jako papież Urban IV, ustanowił w 1264 roku uroczystość Bożego Ciała jako święto obowiązkowe dla całego Kościoła. Uznał tym samym dyskretnie autentyczność przeżyć mistycznych Julianny. Julianna z Cornillon jest mniej znaną świętą, ale jej wpływ na życie kościoła i pobożność ludową jest przeogromny.

DEON.PL

Wcześniej duszpasterz akademicki w Opolu; duszpasterz polonijny i twórca Jezuickiego Ośrodka Milenijnego w Chicago; współpracownik L’Osservatore Romano, Studia Inigo, Posłańca Serca Jezusa i Radia Deon oraz Koordynator Modlitwy w drodze i jezuici.pl;

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Wilkońska

Kartonowa książeczka dla najmłodszych, opowiadająca o tym ważnym katolickim święcie. Ważnym elementem procesji jest udział młodszych dzieci. Dziewczynki sypią kwiatki, chłopcy dzwonią dzwoneczkami...O tym wszystkim opowiadają krótkie opisy pod barwnymi ilustracjami.

Skomentuj artykuł

Mistyczka, inspiratorka uroczystości Bożego Ciała – św. Julianna z Cornillon
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.