Rzecznik KEP: Transmisje mszy świętych przeżywamy tak, jak byśmy byli w kościele

(fot. Eliza Bartkiewicz / episkopat.pl)
KAI / sz

Transmisje mszy świętych przeżywamy tak, jak byśmy byli w kościele, skupiamy się na Eucharystii i nie robimy innych rzeczy, wykonujemy gesty liturgiczne np. znak krzyża, włączamy się w śpiew i odpowiadamy na wezwania celebransa – powiedział rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

"Nie musimy klękać lub stać podczas transmisji, ale możemy. Piękne jest, gdy rodzina razem przeżywa Mszę świętą. Widać wtedy wyraźnie co to znaczy +Kościół Domowy+ – modlimy się razem w domu i jesteśmy częścią Kościoła” – zaznaczył rzecznik KEP w informacji przekazanej PAP.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał na orędzie przewodniczącego Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, który w sobotę 14 marca powiedział: „Zachęcam wiernych do korzystania z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Eucharystii i przeżywania Jej za pośrednictwem środków społecznego przekazu. Serdecznie dziękuję mediom, które – rozumiejąc potrzeby ludzi wierzących – przygotowały dodatkowe propozycje w tym względzie”.

Rzecznik Episkopatu wymienił różne transmisje Mszy świętych, które są dostępne w niedzielę 15 marca. „O godz. 7.00 w TVP 1 i Radiu Plus, o godz. 9.00 w Programie 1 Polskiego Radia, o godz. 9.00 w Radiu Maryja, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o godz. 10.30 na kanale Polsat Rodzina, o godz. 13.00 w TVP Polonia. Msze św. będą także transmitowane w Internecie, m.in.: wp.pl i WP Pilot – godz. 8.00, 9.30, 11.00 (dla dzieci), 12.30, 18.00 i 19.00; Onet.pl i tvn24.pl – godz. 11.00. Ponadto transmituje wiele innych środków społecznego przekazu. Lista zaś transmisji Mszy św. jest m.in. na stronie www.msza-online.pl” – wskazał ks. Rytel-Andrianik.=

Zwrócił uwagę na „Dyrektorium Konferencji Episkopatu Polski w sprawie celebracji mszy Świętej transmitowanej przez telewizję” z 2017, w którym jest napisane, że transmisja Eucharystii ma swoje pastoralne uzasadnienie i wymiar ewangelizacyjny, będąc dla osób „które nie mogą udać się do miejsca jej sprawowania”.

"Choć transmisja mszy świętej to nie jest to samo co uczestnictwo w niej w kościele, to w obecnej sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego, transmisje są pomocą, aby – jak podkreślają księża biskupi – łączyć się duchowo ze wspólnotą Kościoła” - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik KEP: Transmisje mszy świętych przeżywamy tak, jak byśmy byli w kościele
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.