Rzecznik KEP w rocznicę śmierci kard. Macharskiego: to wielka postać Kościoła; był zawsze blisko ludzi
Kard. Franciszek Macharski to wielka postać Kościoła w Polsce, ale także i powszechnego; był zawsze blisko ludzi, szanował ich - podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w pierwszą rocznicę śmierci metropolity krakowskiego w latach 1979-2005.
Kard. Macharski zmarł 2 sierpnia 2016 r. w szpitalu w Krakowie po długiej chorobie. Był następcą i przyjacielem kard. Karola Wojtyły. Kilka dni przed śmiercią odwiedził go papież Franciszek, który przebywał w Polsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży.
- Kard. Franciszek Macharski to wielka postać Kościoła w Polsce, ale także i powszechnego. Jako pasterz Kościoła krakowskiego był godnym następcą kard. Karola Wojtyły. Kard. Macharski był zawsze blisko ludzi, szanował ich, był pomiędzy ludźmi, otwarty na ich sprawy i problemy, także dotyczące codziennego życia. Potrafił roztropnie stawiać czoła trudnościom z jakimi spotykał się Kościół - powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Rzecznik KEP przypomniał, że papież Franciszek po śmierci kard. Macharskiego podkreślał, że przewodził on Kościołowi w Krakowie w niełatwych czasach politycznych i wykazał się mądrością, zdrowym dystansem do rzeczywistości, dbając o poszanowanie godności każdego człowieka i zachowanie wiary.
Kard. Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 roku z rąk kard. Adama Stefana Sapiehy. Studiował też teologię we Fryburgu w Szwajcarii.
29 grudnia 1978 r. został mianowany biskupem, dzień później - arcybiskupem metropolitą krakowskim. Sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1979 roku z rąk papieża Jana Pawła II. Uroczysty ingres do katedry wawelskiej odbył się 28 stycznia 1979 r. 30 czerwca 1979 roku został kreowany kardynałem.
W latach 1979-1994 kard. Macharski był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski. Pełnił funkcje przewodniczącego Komisji ds. Nauki Katolickiej i Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Należał do watykańskich kongregacji: ds. Biskupów, ds. Duchowieństwa, ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego oraz ds. Wychowania Katolickiego.
Brał udział w Konklawe w wyniku którego kardynałowie wybrali papieża Benedykta XVI.
Na emeryturę przeszedł w 2005 roku. Od tego czasu mieszkał na terenie sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie.
Skomentuj artykuł