Rzecznik kieleckiej Kurii: ubolewamy, przepraszamy i współczujemy

Rzecznik kieleckiej Kurii: ubolewamy, przepraszamy i współczujemy
(fot. depositphotos.com)
KAI / ml

Ubolewamy nad tym, przepraszamy i współczujemy ofiarom - w taki sposób rzecznik kieleckiej kurii ks. Mirosław Cisowski odniósł się w rozmowie z KAI do pokazanej w filmie "Tylko nie mów nikomu" sprawy ks. Jana A. Poinformował też, że od stycznia w sprawie emerytowanego duchownego z tej diecezji toczy się postępowanie kanoniczne, a akta sprawy zostały już przekazane do Stolicy Apostolskiej.

"Trudno naprawić to zło" - powiedział ks. Cisowski odnosząc się do filmu Tomasza Sekielskiego, w którym przedstawiono m.in. moment konfrontacji ks. Jana A. z jego ofiarą sprzed 30 lat. "To wyjątkowo bolesna dla nas sprawa, że kapłan naszej diecezji dopuszczał się takich czynów" - stwierdził duchowny.

W filmie ks. Jan A. przyznaje 39-letniej dziś kobiecie, że nie była ona jedyną ofiarą, którą wykorzystywał przed laty, gdy miała około 9 lat. Pytany o ten wątek ks. Cisowski powiedział KAI, że jak dotąd w sprawie tego duchownego nie było innych zgłoszeń o molestowaniu seksualnym.

"Trudno kogokolwiek zmuszać do tego by się zgłosił, natomiast gdyby ktoś taki był i chciał, to zawsze może zgłosić się do diecezjalnego delegata ds. ochrony małoletnich" - stwierdził rzecznik kieleckiej Kurii.

O tym, że ks. Jan A. mógł molestować dzieci władze diecezji dowiedziały się dopiero w styczniu, w czasie gdy Tomasz Sekielski realizował swój film - powiedział rzecznik. Bp Jan Piotrowski polecił wtedy natychmiast wszcząć wstępne postępowanie kanoniczne w sprawie domniemanych nadużyć. Delegat ds. ochrony dzieci i młodzieży przesłuchał księdza, który złożył obszerne wyjaśnienia. W lutym zaś zgłosiła się jego ofiara, od której przyjął zeznania. 8 maja dokumentacja dotycząca ks. Jana A. została przesłane do Stolicy Apostolskiej.

Ks. Cisowski poinformował też, że bp Jan Piotrowski polecił ks. Janowi A., by podczas prowadzenia postępowania nie sprawował publicznie żadnych czynności duszpasterskich, chociaż już i tak, z uwagi na wiek i stan zdrowia, nigdzie nie udzielał się duszpastersko.

W wydanym dziś oświadczeniu rzecznik Kurii informuje o zapoczątkowanym w styczniu postępowaniu kanonicznym wobec ks. Jana A. "Po zakończeniu wstępnego postępowania kanonicznego i braku dodatkowych okoliczności, decyzją Biskupa Kieleckiego w dniu 8 maja 2019 r. pełną dokumentację przesłano do Stolicy Apostolskiej" - głosi oświadczenie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rzecznik kieleckiej Kurii: ubolewamy, przepraszamy i współczujemy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.