Rzecznik zabrał głos w sprawie wypowiedzi generała jezuitów

Rzecznik zabrał głos w sprawie wypowiedzi generała jezuitów
(fot. youtube.com)
2 lata temu
catholicherald.com / Aciprensa / El Mundo / sz

W Hiszpanii od ponad tygodnia trwa burza medialna po wypowiedzi generała jezuitów na temat istnienia diabła. W wywiadzie udzielonym dziennikowi "El Mundo" Arturo Sosa Abascal SJ miał stwierdzić, że diabeł jest jedynie postacią "symboliczną". Jak było naprawdę?

Pod koniec wywiadu redakcja zadała generałowi jezuitów pytanie w kontekście wpływu pewnych uwarunkowań na wolę człowieka: "Czy wierzy Ojciec, że zło jest wytworem ludzkiej psychiki, czy pochodzi z wyższego bytu?".

Na to pytanie Arturo Sosa Abascal SJ odpowiedział:

"Z mojego punktu widzenia zło jest częścią tajemnicy wolności. Jeżeli byt ludzki jest wolny, może wybierać między dobrem a złem. My, chrześcijanie, wierzymy, że jesteśmy tacy na obraz i podobieństwo Boga. A Bóg jest wolny. Jednakże Bóg zawsze wybiera czynienie dobra, ponieważ jest cały dobrocią. Mamy takie figury symboliczne jak diabeł, aby wyrazić zło. Uwarunkowania społeczne także reprezentują taką figurę. I są ludzie, którzy zachowują się tak a nie inaczej, ponieważ są w takim otoczeniu, gdzie bardzo trudno czynić coś przeciwnego".

Za tę wypowiedź na generała jezuitów spadła fala krytyki. Zawrzało nie tylko w Hiszpanii, również europejskie media chrześcijańskie zabrały głos w tej sprawie.

Rzecznik generała zabrał głos i zdementował plotki w sprawie niewiary o. Sosy w istnienie zła osobowego, czyli szatana: "Ojciec Sosa wierzy w to, co głosi Kościół" - powiedział, ucinając tym samym wszelkie spekulacje, jak rozumieć jego słowa. Uznał on, że użycie słowa "stworzyliśmy" jako wyrwanego z kontekstu jest zniekształceniem wypowiedzi generała".

- Nie można wybrać jednego słowa i posługiwać się nim, wydzielając go z całokształtu wypowiedzi na temat istnienia zła - powiedział dla Catolic Herald.

- Ojciec Sosa został poproszony o komentarz na temat zła. W swojej odpowiedzi wskazał, że zło jest częścią tajemnicy wolności. Zauważył, że jeśli człowiek jest wolny, oznacza to, że potrafi czynić dobro i zło. W przeciwnym razie nie byłby wolny - tłumaczył dalej wypowiedź generała.

<<Diabłem w generała jezuitów [KOMENTARZ]>>

Na pytanie zadane wprost, czy o. Sosa wierzy, że "diabeł jest osobą duchową, posiadającą intelekt i wolną wolę", rzecznik odpowiedział: "Dla ojca Sosy nie ma innego przekonania, poza tym, co zawiera się w doktrynie Kościoła katolickiego. Nie posiada w tej sprawie żadnego innego zdania".

- Język ludzki wykorzystuje symbole i obrazy. Bóg jest miłością, a więc mówienie, że Bóg symbolizuje miłość, nie jest zaprzeczeniem Jego istnienia. Podobnie: diabeł jest złem. Mówienie, że diabeł symbolizuje zło, również nie jest zaprzeczeniem jego istnienia - zakończył swoje wystąpienie rzecznik.

Mocne słowa Franciszka o szatanie

Papież: diabeł to nie symbol. "Musimy z nim walczyć!"

Opublikowany przez Franciszek na 7 czerwca 2017

Reakcje w światowych mediach

Portal Aciprensa opublikował dwa wywiady ze znanymi w Kościele egzorcystami. Ks. Sante Babolin z Padwy przypomniał, że "doktryna Kościoła jasno i wyraźnie naucza, że zło nie jest abstrakcją, a szatan istnieje".

Argentyński egzorcysta, ks. Leandro Bonnin, dodaje: "To niezrozumiałe, jak ktoś, kto wierzy w Jezusa, zaprzecza istnieniu zła osobowego, kiedy nauczał o tym sam Jezus".

Są też komentarze bardziej wyważone. Portal infoCatholica opublikował list brytyjskiego kapłana, ks. Alexandra Lucie-Smitha, który twierdzi, że cała sprawa nabrała takiego wydźwięku przez to, że generał i obecny papież pochodzą z tego samego zakonu. Przywołał on już wcześniejsze problemy ze zrozumieniem wypowiedzi generała, czym naraził się on na utratę wiarygodności. Ks. Lucie-Smith zauważa też, że wobec generała zostały wyciągnięte wszelkie możliwe sprawy, w których opinia publiczna miała wobec niego zarzuty i wątpliwości. Dodał, że on sam nie zgadza się z tym co powiedział o. Sosa.

Nie wszyscy mają pewność, że słowa generała zostały dobrze. Tematyka wywiadu krąży wokół uwarunkowań społecznych w zlaicyzowanym świecie. Wypowiedz jezuity mogła dotyczyć diabła jako konstruktu, którym posługuje się również społeczeństwo laickie, jednocześnie nie wierząc w Boga. Stworzyło sobie szatana jako symbol zła, by to zło umieścić poza sobą. W tej perspektywie wypowiedź generała dotyczyła tego, jak postrzegamy dziś zło, a nie tego jak jest naprawdę. Takie opinie można spotkać w środowisku hiszpańskiej Opus Dei, przy czym jasno krytykują tę wypowiedź i uznają ją za wysoce niezrozumiałą i niezręczną.

Arcybiskup Charles Chaput z Filadelfii, komentując sprawę, powiedział, że "diabeł jest czymś więcej niż symbolem ciemności w naszych sercach, a niektórzy przywódcy w Kościele o tym zapominają".

W Polsce media w sposób jednostronny, bez zbadania sprawy podały, że wypowiedź generała jezuitów można rozumieć tylko jako "brak wiary w istnienie osobowego zła", co jest herezją.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzecznik zabrał głos w sprawie wypowiedzi generała jezuitów
Komentarze (9)
23 sierpnia 2019, 11:15
W innym wpisie dałem moje tłumaczenie wraz tekstem oryginalnym. Powtórzę samo tłumaczenie tutaj, za redundancję urażonych przepraszam: Źródło: https://www.elmundo.es/papel/lideres/2017/05/31/592d806d268e3e1a7c8b476c.html Na zakończenie [wywiadu] chciałbym zapytać [pyta Jorge Benitez dziennikarz „El Mundo”, hiszpańskiego odpowiednika „gazety wyborczej”], czy uważa [Ojciec], że zło to pewien proces w ludzkiej psychice, czy też pochodzi od bytu wyższego? O. A. Sosa: Z mojego punktu widzenia, zło jest częścią misterium {tajemnicy} wolności. Jeśli człowiek jest wolny, to może wybrać między dobrem a złem. My, chrześcijanie wierzymy, że jesteśmy uczynienie na obraz i podobieństwo Boże. Wobec tego Bóg jest wolny, ale Bóg zawsze wybiera czynić dobro, ponieważ całkowicie jest dobrocią. Stworzyliśmy symboliczne figury, jak Diabeł, aby wyrazić {opisać} zło. Uwarunkowania społeczne również wyrażają tę figurę, gdyż istnieją ludzie, którzy działają w taki sposób {w domyśle: czyniący zło}, gdyż znajdują się w środowisku, gdzie bardzo trudno jest działać inaczej.
ŁC
Łukasz Czop
7 października 2018, 11:50
[url]https://youtu.be/-H1QCZ55WmM[/url]
EK
Elżbieta Kuczyńska-Kula
15 czerwca 2017, 18:20
Wypowiedż generała dotyczy 'figury symbolicznej, takiej jak diabeł'. Niestety, z tej wypowiedzi można wywieść wniosek o tym, że diabeł jest symbolem zła a nie złem osobowym. Dziwna wypowiedż. Nie dziwi mnie ostra reakcja. Współczesny świat chce pozbawić człowieka świadomości istnienia właśnie zła osobowego a nie symbolicznego. Dlatego wypowiedx osoby majacej wpływ na innych powinna być poddana jakiejś rzetelnej refleksji zanim wypłynie w eter czy w sieć.
13 czerwca 2017, 22:53
Żałosne próby tłumaczenia heretyka. Sosa jest spalony.
13 czerwca 2017, 20:13
Jeżeli na pytanie zadane wprost, czy o. Sosa wierzy, że "diabeł jest osobą duchową, posiadającą intelekt i wolną wolę", rzecznik odpowiedział: "Dla ojca Sosy nie ma innego przekonania, poza tym, co zawiera się w doktrynie Kościoła katolickiego" - to najprawdopodobniej znaczy, że jego niewiara w Diabłą jako osobę jest przekonaniem, że jest to zgodne z doktryną katolicką ... nobo inaczej odpowiedź rzecznika byłaby zwykłym "tak"
13 czerwca 2017, 23:35
Tak, on to tak rozumie. Do tego tkwi w przekonaniu,że jest jednym z niewielu wtajemniczonych,który o tym wie
TD
Tomasz Dawidowicz
13 czerwca 2017, 17:16
Szanowny tłumaczu - w tekście oryginalnym było słowo stworzylismy. Sam rzecznik o nim wspomina. Ty przetłumaczyłeś je jako : MAMY postać symboliczną. Czy jesteś pewien, że tłumaczenie jest uczciwe? 
KB
Kinga Bartos
13 czerwca 2017, 12:23
Pokrętne tłumaczenie niejasnej wypowiedzi. Bóg nie SYMBOLIZUJE miłości, bo Bóg jest TOŻSAMY z miłością (Bóg JEST miłością). Tak mówi nam Pismo Święte. No ale tu znów mamy problem, bo O. Sosa relatywizuje słowa Pisma, bo "nie było wtedy magnetofonów"... Szkoda, że osoby tak wysoko postawione muszą mieć rzeczników do wyjaśniania tego, co niby chciały powiedzieć. I czasem okazuje się to jeszcze bardziej zawikłane.
FJ
Foto Jack
22 stycznia 2020, 23:46
1. Stworzyć może tylko Stwórca 2. Brak istnienia osobowego zła czyli diabła podważa istotę Ofiary Chrystusa, Chrzest , sakramenty i całą historię zbawienia.3.Dzięki Bogu że Chrystus przyszedł te ponad 2000 lat temu do prostych ludzi, bo nigdy nie gadali tylu głupot co uczeni księża i zakonnicy w kościele naszych czasów( i to jest chyba najlepsza odpowiedź dlaczego )4. Jeżeli dalej stanowczo kościół nie będzie reagował na herezje jego kapłanów to wygląda na to że ziści się pytanie ,,CZY CHRYSTUS ZNAJDZIE WIARĘ JAK POWTÓRNIE PRZYJDZIE,, raczej pseudo wiernych.5 Kłamstwo coraz liczniejszych znawców wiary w sutannach polega na tym że mówią jedno a potem tłumaczą albo i nie że co innego myśleli kiedy to mówili. 6.Kościół to nie organizacja wzajemnej adoracji i nawet jak z Niego zostanie Mała niepopularna Trzódka - To będzie to trzódka Boża a nie światowa

Skomentuj artykuł

Rzecznik zabrał głos w sprawie wypowiedzi generała jezuitów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.