Rzymska parafia i jej polski proboszcz

Rzymska parafia i jej polski proboszcz
Widok na Plac św. Piotra i Pawła w Rzymie (fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI)
KAI / wab

Można sobie wyobrazić zazdrość innych proboszczów: 12 września tego roku ksiądz Sławomir Skwierzyński został proboszczem parafii pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe w Rzymie, 12 grudnia jego parafię odwiedza Benedykt XVI. O wizycie tej, jak i o postaci proboszcza, pisze w dzisiejszym wydaniu “L'Osservatore Romano”.

Dziennik przypomina, że to już dziesiąta wizyta obecnego papieża w rzymskiej parafii: w 2005 był w parafii Santa Maria Consolatrice w dzielnicy Casal Bertone; w 2006 w parafii Dio Padre Misericordioso w dzielnicy Tre Teste i w parafii Santa Maria Stella dell'evangelizzazione w dzielnicy Torrino; w 2007 w parafii Santa Felicita e Figli Martiri na przedmieściu Fidene i w parafii Santa Maria del Rosario ai martiri Portuensi; w 2008 w parafii Santa Maria Liberatrice w dzielnicy Testaccio i w parafii San Lorenzo fuori le mura; w 2009 w parafii Santo Volto di Gesù w dzielnicy Magliana; w tym roku był już w parafii San Giovanni della Croce w dzielnicy Colle Salario.

“L'Osservatore Romano” zwraca uwagę, ze Benedykt XVI odwiedza parafie leżące na obrzeżach Wiecznego Miasta i tak jest też w dzisiejszym przypadku: dzielnica Prato Fiorito, w której znajduje się parafia św. Maksymiliana Kolbe leży cztery kilometry poza obwodnicą. Mieszka tam osiem tysięcy osób, głownie imigrantów z innych regionów Włoch: Kalabrii, Abruzji, Sycylii i Marche.

W rozmowie z watykańskim dziennikiem ks. Skwierzyński opowiada o sobie. Pochodzi z archidiecezji poznańskiej, gdzie otrzymał święcenia w 1998, od 1 lipca 2006 jest inkardynowany w Rzymie.

Parafia św. Maksymiliana Kolbe powstała w 1984 roku i przez ponad dwadzieścia lat nie miała własnego kościoła. Nowa świątynia, wzniesiona w ramach programu budowy nowych kościołów w diecezji rzymskiej, konsekrowana została w kwietniu 2009 roku przez kardynała wikariusza Agostino Valliniego. Jak zwraca uwagę proboszcz, autorami projektu są architekci należący do neokatechumenatu, a freski za ołtarzem wykonał założyciel ruchu, Kiko Argüello.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzymska parafia i jej polski proboszcz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.