Rzymskie obchody Matki Bożej Śnieżnej: Maryja przyśniła się włoskiemu małżeństwu
Po raz pierwszy w czasie swego pontyfikatu papież Franciszek będzie uczestniczył w rzymskich obchodach Matki Bożej Śnieżnej. W bazylice Matki Bożej Większej weźmie udział w nieszporach, które będą kulminacją uroczystości upamiętniającej „cud śniegu”, która zbiega się z rocznicą konsekracji tej bazyliki. Franciszek związany jest mocno z tą świątynią, w której znajduje czczona przez niego ikona Salus Populi Romani – podaje Vatican News.
Uroczystości z udziałem papieża poprzedziło triduum modlitewne, w którym uczestniczyły rzesze rzymian i pielgrzymów. O godz. 17.30, w obecności papieża Franciszka, sprawowane będą drugie Nieszpory z ponownym odtworzeniem cudu śniegu, którym przewodniczyć będzie abp Rolandas Makrickas, archiprezbiter koadiutor. Na ich zakończenie papież będzie się modlił przed ikoną Salus Populi Romani, czyli Opiekunki Ludu Rzymskiego.
Według legendy w IV wieku patrycjusz rzymski Jan i jego szlachetna małżonka, nie mając potomstwa postanowili Matkę Bożą uczynić spadkobierczynią swego wielkiego majątku. Oboje małżonkowie prosili gorąco Boga, by wola dotycząca dobrego użytkowania ich posiadłości została im w jakiś sposób objawiona – podaje Vatican News.
Wzgórza rzymskie pokryte śniegiem
Matka Boża wysłuchała ich prośby i potwierdziła to niezwykłym zjawiskiem. W nocy 5 sierpnia, a więc w czasie, gdy w Rzymie bywają największe upały, część wzgórza eskwilińskiego pokryła się śniegiem. Tej nocy Matka Boża objawiła się we śnie obojgu małżonkom i każdemu z nich przedłożyła swoje życzenie, aby tam, gdzie znajdą śnieg na wzgórzu, ku Jej czci zbudowali kościół. W taki właśnie sposób chciała zostać ich spadkobierczynią.
Patrycjusz Jan powiadomił o tym papieża Liberiusza, który miał identyczny sen. Rano więc papież udał się w uroczystej procesji na pokryte śniegiem wzgórze i tam oznaczył miejsce na budowę kościoła Maryi. Bazylika została wybudowana za papieża Liberiusza i przez niego poświęcona. Kolejni papieże przebudowywali tę świątynię i ją upiększali.
W bazylice są relikwie żłóbka Pana Jezusa, groby siedmiu papieży. Tę bazylikę na miejsce swego pochówku wyznaczył też papież Franciszek, który ma ogromne nabożeństwo do patronki i opiekunki Rzymu.
Vatican News/dm
Skomentuj artykuł