Sagrada Familia: wielka świetlista gwiazda zwieńczyła wieżę Matki Bożej

Sagrada Familia: wielka świetlista gwiazda zwieńczyła wieżę Matki Bożej
Fot. Med EDDARAMI / unsplash.com / Facebook.com
gosc.pl / tk

Na jednej z wież bazyliki Świętej Rodziny (Sagrada Familia) w Barcelonie umieszczono wielką, podświetlaną od wewnątrz dwunastoramienną gwiazdę. To kolejny ważny etap w trwającej już 139 lat budowie bazyliki.

Wieża dedykowana Maryi Dziewicy zwieńczona została 12-ramienną świetlistą gwiazdą o średnicy 7,5 metrów, ważącą ponad 5 ton. Gwiazda ma zabłysnąć 8 grudnia tego roku w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej.

DEON.PL POLECA

Samą wieżę Maryi Dziewicy otaczać będzie kamienna korona wysokości 6 m z 12 gwiazdami z kutego żelaza.

To kolejny ważny etap w pracach nad budową katedry, które trwają już 139 lat - od 1882 r. Ich zakończenie planowane jest na 2026 r. Nie jest to przypadkowa data, ale rocznica 100 lat od tragicznej śmierci projektanta bazyliki - Antonia Gaudiego.

Projektant poświęcił świątyni 43 lata swojego życia, a ostatnie 12 spędził zajmując się wyłącznie nią. Obecnie toczy się proces beatyfikacyjny katalońskiego architekta.

Kiedy zapytano architekta Antonio Gaudiego, ile lat potrwa budowa zaprojektowanej przez niego bazyliki, ten, nawiązując do Boga, któremu poświęcony jest obiekt, odpowiedział: "Mojemu klientowi się nie spieszy”.

W 2010 r. papież Benedykt XVI konsekrował Świątynię Świętej Rodziny i podniósł jej rangę do godności bazyliki mniejszej.

Świątynia zawiera 3 fasady – Narodzenia, Pasji oraz Chwały, każda z nich wybudowana w innym stylu. Zawiera elementy gotyckie oraz secesyjne. Kościół jest zbudowany na planie krzyża.

Każdego roku bazylikę odwiedzają 4 miliony turystów.

Źródło: gosc.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Sagrada Familia: wielka świetlista gwiazda zwieńczyła wieżę Matki Bożej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.