ŚDM: pierwsze oficjalne informacje logistyczne

ŚDM: pierwsze oficjalne informacje logistyczne
(fot. ŚDM Kraków 2016)
KAI / pk

O kwestiach logistycznych - zakwaterowaniu, transporcie, wyżywieniu i zabezpieczeniu medycznym pielgrzymów - rozmawiano w pierwszej części II Międzynarodowego Spotkania Przygotowawczego do ŚDM Kraków 2016, które od środy odbywa się w Wadowicach. Uczestniczy w nim blisko 300 osób z 6 kontynentów.

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie będzie zapewnione pielgrzymom, którzy wybiorą odpowiednie pakiety - tygodniowe lub weekendowe. Młodzież będzie mieszkać u rodzin oraz w szkołach, namiotach lub halach sportowych. Jak przewiduje Komitet organizacyjny, ok. 60 proc. uczestników ŚDM będzie w tych dniach mieszkać u polskich rodzin.

Każdy pielgrzym, niezależnie od miejsca zakwaterowania, proszony jest o zabranie ze sobą śpiwora i karimaty.

DEON.PL POLECA

Miejsca, w których będą rozlokowani pielgrzymi zostały podzielone na cztery strefy. Strefa pierwsza obejmie Kraków, druga strefa to bliskie okolice miasta, trzecia strefa - Bochnia i Brzesko, czwarta dotyczy miejscowości w diecezjach kieleckiej i katowickiej. Dojazd do miejsc wydarzeń centralnych z każdej strefy, jak przewidują organizatorzy, nie zajmie więcej niż godzinę.

Rozlokowanie pielgrzymów rozpocznie się od pierwszej strefy - organizatorzy chcą w niej umieścić możliwie jak najwięcej osób. We wszystkich strefach młodych będzie gościć ok. 500 parafii.

Uczestnicy ŚDM dowiedzą się o miejscu zamieszkania wiosną przyszłego roku, po dokonaniu pełnej rejestracji. W każdej goszczącej pielgrzymów parafii działa zespół, który będzie w bezpośrednim kontakcie z poszczególnymi grupami. Nie będzie możliwości indywidualnych rezerwacji miejsc zamieszkania.

W miejscach zakwaterowania będą także wydawane pakiety pielgrzyma. Pielgrzymi, którzy nie korzystają z noclegów takie pakiety będą mogli odebrać w 4 miejscach w Krakowie oraz w 10 puntach umieszczonych na drogach dojazdowych.

Wyżywienie

Pielgrzymi, w zależności od wybranej opcji, otrzymają wyżywienie tygodniowe lub weekendowe.

Posiłki - obiady i kolacje, będzie można odbierać w krakowskich i okolicznych restauracjach oraz w ok. 100 punkach - polach i food trackach zlokalizowanych w okolicach miejsc wydarzeń centralnych i katechez. Będą do tego upoważniały specjalne bony.

Śniadania będą zorganizowane w miejscach zakwaterowania w parafiach. Pielgrzymi, którzy nie korzystają z noclegów śniadania organizują sobie we własnym zakresie. Talony na obiady i kolacje będzie można zrealizować o dowolnej porze dnia w miejscach oznaczonych logo ŚDM. Wykaz restauracji i punktów gastronomicznych będzie dostępny na stronie internetowej.

Będą dostępne także posiłki dla pielgrzymów wymagających specjalnej diety.

Transport

Z bezpłatnego poruszania się środkami komunikacji miejskiej - tramwajami, autobusami i koleją regionalną - będą mogli korzystać pielgrzymi posiadający identyfikator.

Podczas ŚDM uruchomiona zostanie specjalna siatka połączeń, która ma zapewnić sprawne dotarcie do miejsc wydarzeń centralnych oraz do Łagiewnik. W Krakowie będą także wyznaczone strefy piesze.

Parafialne komitety zapewnią pielgrzymom bezpłatny odbiór z lotniska lub z dworca. Natomiast dodatkowo płatne będzie wynajęcie autokaru, jeśli grupa wcześniej zgłosi taką potrzebę.

Autokarami nie będzie można jeździć po Krakowie. Będzie tam obowiązywała tylko komunikacja miejska.

Zabezpieczenie medyczne

Podczas ŚDM alarmowy nr 112 będzie dostępny w wielu wersjach językowych, tak, by każdy pielgrzym mógł bez problemu uzyskać pomoc.

Każdy patrol i punkt medyczny rozpocznie dyżur 2 godziny przed i po wydarzeniu, które zabezpiecza. Czynne będą także całodobowe punkty pomocy medycznej. Profesjonalna opieka medyczna będzie zapewniona w trakcie wszystkich wydarzeń centralnych, katechez oraz festiwalu młodych.

Młodzież, w ramach pakietów pielgrzyma, będzie miała także zapewnione ubezpieczenie.

W II Międzynarodowym Spotkaniu Przygotowawczym do ŚDM Kraków 2016 uczestniczy blisko 300 osób z 6 kontynentów. W czwartek i piątek przedstawiciele ponad stu konferencji episkopatów i blisko pięćdziesięciu międzynarodowych wspólnot i ruchów na prawie papieskim przygotowujących grupy uczestników Światowych Dni Młodzieży w Krakowie obradują w Wadowicach.

Istotną częścią spotkania jest również wizyta w miejscach ważnych w kontekście przyszłorocznego spotkania młodych i duchowego dziedzictwa archidiecezji krakowskiej. Uczestnicy zjazdu poznają miejsca, w których zgromadzą się pielgrzymi ŚDM: m.in. Sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II, Błonia oraz Campus Misericordiae. Obrady odbywają się w Wadowicach i Kalwarii Zebrzydowskiej. Zakończą się w sobotę wieczorem w Wieliczce programem kulturalnym przygotowanym we współpracy z gospodarzami miasta.

Na 8 miesięcy do ŚDM Kraków 2016 już ponad 480 tysięcy osób zadeklarowało swoją obecność w Krakowie. Są to osoby ze 140 krajów. Ponad 5000 osób chce być wolontariuszami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDM: pierwsze oficjalne informacje logistyczne
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.