Trwają przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski

Trwają przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski
(fot. PAP/Waldemar Deska)
KAI / pk

Program centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski przedstawiono dziś podczas konferencji na Zamku Królewskim w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego, Piotr Gliński oraz przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki.

Patronat nad jubileuszowymi obchodami objął Prezydent RP Andrzej Duda.

- To wielka i ważna rocznica, bo bez Chrztu Polski nie byłoby państwa polskiego - powiedział Piotr Gliński. Przypomniał, że Chrzest wprowadził Polskę w obręb kultury śródziemnomorskiej i oznaczał przyjęcie podstawowych wartości cywilizacyjnych. - Chrześcijaństwo niosło polskość przez lata i podtrzymywało polską tożsamość i godność - podkreślił wicepremier.

Przewodniczący KEP wskazywał z kolei, że Chrzest Polski oznaczał radykalną zmianę: "od bałwochwalstwa do kultu Boga; od kultu stworzenia do kultu Stwórcy". Wydarzenie to, przypomniał abp Gądecki, miało znaczenie dla wszystkich wymiarów życia społecznego, bowiem obejmowało kontekst polityczny edukacyjny i kulturalny.

Podczas konferencji prasowej zaprezentowano harmonogram centralnych obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski, które odbędą się w połowie kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Omówiono kalendarium kulturalnych i religijnych wydarzeń związanych z Jubileuszem.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski, w tym abp Stanisław Gądecki i sekretarz generalny bp Artur Miziński. Obecni byli przedstawiciele rządu z wicepremierem Piotrem Glińskim, oraz delegaci władz samorządowych. W spotkaniu z dziennikarzami uczestniczył też Krzysztof Dudek, dyrektor Narodowego Centrum Kultury - organizatora konferencji.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Trwają przygotowania do 1050. rocznicy chrztu Polski
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.