"Im więcej w nas pokory, tym więcej Jezusa"

"Im więcej w nas pokory, tym więcej Jezusa"
(fot. Nasz Dziennik / youtube.com)
6 lat temu
KAI / pk

Tyle mówimy o pokorze w naszym codziennym życiu i ciągle nam jej brakuje. Przechodźmy od duszpasterstwa rozkazującego, pouczającego, do duszpasterstwa służącego, świadczącego, gdyż im więcej w nas pokory, tym więcej w nas Jezusa - podkreślał bp Ignacy Dec.

1 grudnia biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. podczas dnia skupienia dla księży dziekanów w kaplicy Seminarium Duchownego w Świdnicy.

Bp Dec w homilii nawiązując do hasła roku duszpasterskiego "Nowe życie w Chrystusie" przypomniał, że to nowe życie w Chrystusie jest dziełem Trójcy Świętej w nas oraz owocem tego życia jest radość w Duchu Świętym, pokora, miłość i pokój serca. - Zostało nam to życie w Chrystusie wszczepione podczas chrztu świętego. Jest więc dla nas darem, łaską, otrzymaną od Boga. Powinniśmy tę łaskę w sobie na co dzień pielęgnować - mówił bp Dec.

Biskup świdnicki podkreślał, że otrzymane i rozwijane z naszym udziałem nowe życie w Chrystusie stanowi o naszym wzrastaniu w świętości. - Żeby stawać się świętym, najpierw trzeba tego chcieć. Nie wolno mówić, że doskonałość, świętość to nie dla mnie, ja się do tego nie nadaję, mnie wystarczy przeciętność, zwyczajność - podkreślał biskup świdnicki i dodał: "Zwyczajność - owszem tak! Ale przeciętność to nie. Świętość to z naszej strony pragnienie, aby więcej ‘być’, a nie więcej ‘mieć’".

Biskup świdnicki w dalszej części homilii przypomniał, czym jest Adwent dla każdego człowieka wierzącego. - Adwent jest czasem ożywienia w nas tęsknoty za Bogiem, za głębszym życiem wewnętrznym, które będzie się przejawiało w autentycznej ewangelicznej radości, nie przelotnej, na pokaz, do kamery, ale jako stałym uzdolnieniem, a więc radością autentyczną - powiedział bp Dec.

Na zakończenie celebrans zauważył, że w ostatnich latach zmienił się nieco charakter Adwentu. - Pamiętamy inny Adwent z naszego dzieciństwa. Udaje się ludziom tego świata okradać nas z prawdziwego Adwentu. Od nas wiele zależy, czy przeciwstawimy się fali komercji, pogoni adwentowej za zakupami. Nie bądźmy uśpieni, ale czuwajmy - powiedział hierarcha.

W drugiej części spotkania biskupa Adam Bałabuch zaprezentował najnowszy dokument Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów - Dyrektorium homiletyczne. - Dokument ten, został opracowany w następstwie prośby zgłoszonej przez uczestników synodu biskupów poświęconego słowu Bożemu, który odbył się w 2008 roku. W odpowiedzi na ową prośbę papież Benedykt XVI polecił kompetentnym władzom przygotowanie Dyrektorium homiletycznego - mówił bp Bałabuch.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Im więcej w nas pokory, tym więcej Jezusa"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.