"ŚDM to szansa na odnowę polskiego Kościoła"

"ŚDM to szansa na odnowę polskiego Kościoła"
(fot. PAP/Marcin Obara)
KAI / slo

O duchowych i organizacyjnych przygotowaniach do Światowych Dni Młodzieży mówili w poniedziałek organizatorzy ŚDM Kraków 2016 podczas prezentacji Orędzia papieża Franciszka do Młodych.

- To szansa na odnowę Kościoła - powiedziała Dorota Abdelmula z Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Dotychczas do udziału w wydarzeniu zgłosiło się 1620 grup ze 123 krajów - łącznie 364 tys. uczestników.

- Do tej pory mówiliśmy że ŚDM to szansa na odnowę polskiego Kościoła i polskiego społeczeństwa. Można mówić, że ta odnowa już się dokonuje - powiedziała Dorota Abdelmula. W każdej diecezji zbierają się młodzi ludzie, którzy wspomogą przyjeżdżających do poszczególnych diecezji pielgrzymów podczas odbywających się w regionach od 20 do 25 lipca 2015 Dniach w Diecezjach. - Przyjeżdżają po to, aby poznawać Polskę, aby wspólnie się modlić oraz by przygotować się do centralnych wydarzeń, które odbędą się w Krakowie - dodała organizatorka.

Przypomniała, że pierwsze dni w diecezjach, które zorganizowano przy okazji ŚDM w Paryżu w 1997 roku, były odpowiedzią na apel francuskich biskupów którzy powiedzieli, że cóż z tego że młodzi z całego świata przyjeżdżają do Francji, skoro francuski Kościół umiera. Pielgrzymi, którzy przyjeżdżają do diecezji są świadectwem wiary, odpowiedzią na potrzebę nowego powiewu wiary w Kościele. Dlatego przygotowania do ŚDM to inwestycja w polski Kościół i w polską młodzież.

Abdelmula podała też najnowsze dane zarejestrowanych pielgrzymów. Dotychczas do udziału w ŚDM zgłosiło się 1620 grup ze 123 krajów - łącznie 364 tys. uczestników. - Mamy już ponad 3 700 kandydatów na wolontariuszy - a potrzeba jeszcze wielu, bo poszukujemy do pomocy łącznie ok. 25 tys. osób - dodała przedstawicielka krakowskiego Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Najwięcej pielgrzymów zarejestrowało się z Polski - bo aż 150 tys. Na kolejnych miejscach znajdują się Włosi (48 tys.), Francuzi (24 tys.) i Niemcy (13 tys.) - wszystkie te kraje organizowały wcześniej ŚDM. - To świadectwo, że ta impreza trwale ożywia Kościół - zauważyła Abdelmula.

Na dni poprzedzające centralne wydarzenia ŚDM w Krakowie diecezje przygotowały 278 tys. noclegów. Już ponad 100 tys. z nich zostało zarezerwowanych dla zgłoszonych pielgrzymów. W większości to domy chętnych do pomocy rodzin oraz parafie. Diecezjalne centra starają się, by czas spędzony w regionach Polski umożliwił poznanie Kościoła i społeczeństwa "od kuchni".

Przedstawicielka krakowskiego Komitetu Organizacyjnego ŚDM wspomniała też o trwającej od kwietnia 2014 roku peregrynacji po całym kraju symboli ŚDM: krzyża Roku Odkupienia i kopii ikony "Salus Populi Romani". Symbole, które odwiedziły już 27 polskich diecezji, nawiedzają nie tylko parafie, ale też miejsca, gdzie brakuje czasem przesłania o Bożym Miłosierdziu. - Znaki ŚDM nawiedzają szkoły, szpitale, domy opieki, centra handlowe, place i ulice miast - zaznaczyła Abdelmula.

Zwróciła też uwagę na przygotowanie wolontariuszy w poszczególnych diecezjach. Szkolenia i warsztaty, jakie są dla nich organizowanie mają nie tylko przygotować ich do pomocy przy organizacji lokalnych wydarzeń ŚDM, ale mają im pomóc rozwinąć zdolności przydatne później na rynku pracy.

Podczas konferencji wolontariusze z archidiecezji poznańskiej, diecezji opolskiej i siedleckiej opowiedzieli o lokalnych przygotowaniach do przyjęcia pielgrzymów.

Dorota Stolple z Poznania wyjaśniła, że tydzień w archidiecezji podzielony został na dwa etapy: dekanalny i poznański. W pierwszym etapie goście będą mogli spędzić czas w lokalnych wspólnotach i rodzinach, które będą ich gościć, poznać kulturę danego regionu.

Podczas wydarzeń poznańskich przygotowano dla pielgrzymów ścieżki ewangelizacyjne, podczas których pielgrzymi będą mogli zaczerpnąć nie tylko treści kulturalnych, ale także tych duchowych. Podczas wspólnych spotkań na poznańskiej Cytadeli goście będą mogli się wzajemnie się poznać, pomodlić i odnowić przyrzeczenia chrzcielne. - Będzie też czas na modlitwę w poznańskiej katedrze - zapewniła Stolple.

Diecezja siedlecka organizuje comiesięczne spotkania formacyjne - bierze w nich udział ponad 4 tys. osób.

- Przygotowaliśmy tez akcję "Poświęć kilometr", która pomoże młodym z Boliwii i Czadu, a także z Syberii przyjechać do Polski na spotkanie z papieżem Franciszkiem. W ten projekt zaangażowało się wielu młodych i starszych ludzi z naszej diecezji. Zebraliśmy ponad 420 tys. złotych - wspomniała Katarzyna Kozioł z Centrum Diecezjalnego z Siedlec.

Diecezja opolska duchowo przygotowuje diecezjan do wydarzeń w Krakowie od półtorej roku. Podczas spotkań formacyjnych i rekolekcji dla liderów i uczestników młodzież bierze udział w modlitwach, szkoleniach i warsztatach.

- Wiele osób zaraża tą ideą swoich kolegów z parafii i w ten sposób rodzi się wielka wspólnota wolontariuszy i uczestników ŚDM w naszej diecezji, a później w Krakowie - wyjaśnił Radzimir Burzyński z Centrum Diecezjalnego diecezji opolskiej.

O duchowych przygotowaniach polskiej młodzieży mówił też ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. - Ostatni rok przygotowań do ŚDM rozpocznie się w grudniu br., wraz z początkiem nowego roku liturgicznego. Jego główną częścią będzie cykl spotkań pod hasłem "Deo profil". Chcemy wyprofilować młodego człowieka - zapowiedział ks. Suchodolski.

Przez pierwsze cztery miesiące młodzież będzie poznawać cztery prawa życia duchowego. - W grudniu chcemy powiedzieć młodym, że Bóg ich miłuje i ma dla Twojego życia wspaniały plan. Wtedy też zacznie się rok miłosierdzia, więc ten plan Boży będzie pełen Bożego Miłosierdzia. W styczniu powiemy o grzechu, który niestety jest obecny w życiu i skutkuje oddaleniem od Chrystusa, w lutym - o tym, że tylko w Jezusie jest ratunek i odkupienie, nie w żadnych innych dopalaczach, używkach, ale w tej bezpośredniej relacji z Chrystusem. W marcu, kiedy będziemy przeżywać Wielki Tydzień i Triduum Paschalne, chcemy, żeby młodzież dokonała wyboru Jezusa jako Pana i Zbawiciela, właśnie podczas liturgii Wigilii Paschalnej. We wszystkich polskich parafiach młodzież odnowi swoje przyrzeczenia chrzcielne. To także nawiązuje do rocznicy chrztu Polski - poinformował ks. Suchodolski.

Pierwsze cztery miesiące programu, ewangelizacyjne, są przede wszystkim adresowane do parafii, w których jeszcze nic się nie dzieje. - Wysyłamy tam animatorów z większych parafii, żeby młodzi tam pomogli prowadzić spotkania dla innych młodych, żeby pomogli księżom, którzy może nie mają takiego dobrego kontaktu z młodzieżą. Te cztery pierwsze miesiące "Deo profilu" prowadziłyby właśnie do mocnego przeżycia Triduum Paschalnego - wyjaśnił ks. Suchodolski.

Trzy kolejne miesiące programu to życie Słowem Bożym, życie w Duchu Świętym i życie we wspólnocie Kościoła. Mają one pokazać, co to znaczy być chrześcijaninem. Z kolei tematem przewodnim w lipcu będzie "Campus Misericordiae", przeżywany zarówno podczas Dni w diecezjach, jak i w trakcie wydarzeń centralnych w Krakowie.

Jak podkreślił podczas spotkania z dziennikarzami ks. Suchodolski, podstawowym celem ŚDM jest "stworzenie przestrzeni dialogu młodych z Jezusem". Jak ocenił, "wszystko inne jest dodatkiem". - Robimy to wszystko po to, aby pomóc młodemu człowiekowi odnaleźć Jezusa Chrystusa i osiągnąć życie wieczne. Logistyka jest szalenie ważna, bo wiemy że łaska buduje na naturze wyspanej i najedzonej, dlatego dbamy także o jedzenie, zakwaterowanie i transport, ale wszystko po to, by stworzyć przestrzeń rozwoju łaski w życiu młodego człowieka - powiedział.

- Chcemy żeby młody człowiek odnalazł tę moc, idącą od Chrystusa, a w konsekwencji, by odnalazł Bożą miłość, uświęcił się, i osiągnął życie wieczne. Taki, tylko taki, jest cel ŚDM - podkreślił ks. Suchodolski.

Zapytany o to, czy polskie rodziny są gotowe na przyjęcie młodych pielgrzymów z całego świata, ks. Suchodolski wyjaśnił, że wciąż trwają kampanie informujące parafian o takiej potrzebie. Dyrektor KBO liczy jednak na to, że najlepszą okazją, by pozyskać noclegi dla młodych w rodzinach będzie tegoroczna wizyta duszpasterska.

W archidiecezji krakowskiej - gospodarzu przyszłorocznych ŚDM - młodzież będzie nocować u rodzin, w szkołach, remizach, w obiektach sportowych, a - jeśli zajdzie taka potrzeba - w przygotowanym specjalnie na tę okazję polu namiotowym. Biorąc pod uwagę dotychczasowe deklaracje mieszkańców Krakowa i okolic - w rodzinach zamieszka ok. 30 proc. pielgrzymów. Nie jest to jeszcze ostateczna liczba, bowiem do parafii wciąż napływają deklaracje przyjęcia młodych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"ŚDM to szansa na odnowę polskiego Kościoła"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.