ŚDM: w niedzielę zakończenie licytacji papieskich samochodów

ŚDM: w niedzielę zakończenie licytacji papieskich samochodów
(fot. PAP/Stanisław Rozpędzik)
KAI / sz

"Marzenia są wielkie" - mówi ks. Bogdan Kordula, który podkreśla, że licytowane samochody poza wymierną wartością rynkową mają wartość emocjonalną, a poza tym cel akcji jest charytatywny.

W niedzielę 9 października o godz. 10.00 zakończy się rozpoczęta 26 września licytacja trzech samochodów, którymi papież Franciszek jeździł podczas pobytu w Polsce. Na trzy dni przed końcem aukcji każde auto osiągnęło już kwotę 75 tys. zł. Środki pozyskane ze sprzedaży papieskich golfów zostaną przeznaczone m.in. na wyposażenie mobilnej kliniki dla uchodźców w Libanie.

Od 26 września trwa aukcja trzech samochodów o numerach rejestracyjnych K1 POPE, K2 POPE i K3 POPE, którymi jeździł papież Franciszek w czasie lipcowego pobytu w Polsce. Samochody licytować można za pośrednictwem platformy charytatywni.allegro.pl/papa mobile.

Na trzy dni przed końcem aukcji każde auto osiągnęło już kwotę 75 tys. zł - najwyżej licytowane jest to o numerze K1 - blisko 80 tys. zł. Wylicytowane na ten moment kwoty odpowiadają rynkowym cenom golfów sportsvanów. "Marzenia są wielkie" - mówi ks. Bogdan Kordula, który podkreśla, że licytowane samochody poza wymierną wartością rynkową mają wartość emocjonalną, a poza tym cel akcji jest charytatywny.

Dyrektor krakowskiej Caritas uważa, że nabywca samochodu będzie go traktował jako pamiątkę, albo wykorzysta do celów promocyjnych.

W akcję charytatywną można włączyć się także poprzez zakup cegiełki o wartości 5, 10, 15, 50 lub 100 zł, a także wystawiając swoje przedmioty na licytację. "Można wylicytować akwarelę "Kraków, kościół św. Wojciecha" zmarłego w 2016 r. wybitnego krakowskiego artysty malarza Jana Stopczyńskiego, prezent dla papieża Franciszka z okazji jego pielgrzymki do Polski oraz wydzierganego na szydełku Smoka Wawelskiego, podarowanego przez wielicką artystkę Marię Krupę, autorkę haftowanej stuły dla papieża Franciszka" - poinformowała Agnieszka Homan z krakowskiej Caritas.

Celem akcji jest zebranie środków na konkretne dzieła miłosierdzia, którymi oprócz mobilnej kliniki zapewniającej opiekę medyczną uchodźcom z Syrii przebywającym na terenie Libanu jest zakup wyposażenia domu dla osób starszych i niepełnosprawnych "Campus Misericordiae" oraz magazynu żywności "Chleb Miłosierdzia", powstałych w Brzegach na terenie spotkania z papieżem Franciszkiem podczas Światowych Dni Młodzieży.

Golfy Sportsvany wystawione na aukcje wyposażone są w silnik TSI o mocy 110 KM oraz skrzynię biegów DSG. Używane były wyłącznie podczas ŚDM. Przebieg żadnego nie przekracza 1000 km - najwięcej przejechało auto, które wiozło papieża do Częstochowy. Samochody mają certyfikaty autentyczności wystawione przez Caritas i Biuro Ochrony Rządu.

Akcja "MISERICORDES", w ramach której prowadzona była wcześniej kampania crowdfundingowa, akcja wysyłania SMSów charytatywnych oraz licytacja pamiątek po papieskiej wizycie, to odpowiedź krakowskiej Caritas na apel papieża Franciszka o materialne owoce Roku Miłosierdzia oraz o pomoc cierpiącym z powodu wojny mieszkańcom Syrii.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

ŚDM: w niedzielę zakończenie licytacji papieskich samochodów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.