Sejm o 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II
Projekt uchwały w sprawie upamiętnienia 10. rocznicy śmierci św. Jana Pawła II wnieśli do Sejmu posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
W projekcie wyrażono nadzieję, że rocznicowe uroczystości będą okazją do przypomnienia duchowego i patriotycznego dziedzictwa papieża, ale też jedności polskiego społeczeństwa, jaka miała miejsce wcześniej podczas jego pogrzebu, beatyfikacji i kanonizacji.
W projekcie jego autorzy przypominają, że 2 kwietnia mija 10. rocznica śmierci św. Jana Pawła II, a w tym samym miesiącu minie też pierwsza rocznica jego kanonizacji.
"Śmierć Papieża Polaka, jego pogrzeb, beatyfikacja i kanonizacja to wydarzenia, które mocno jednoczyły nasze społeczeństwo, tak jak wcześniej czyniły to papieskie pielgrzymki do Polski. Wspólne przeżywanie pomagało zarówno uporać się z bólem odejścia kogoś tak dla Polaków ważnego, jak i zwiększyć radość z powodu uznania polskiego Papieża za błogosławionego i świętego" - brzmi fragment projektu uchwały.
Posłowie przypominają, że po śmierci Jana Pawła II hołd jego pamięci specjalną uchwało złożyło uroczyste zgromadzenie posłów i senatorów.
W ub. roku Jan Paweł II został ogłoszony świętym. Na uroczystości kanonizacyjne przybyło do Rzymu wielu Polaków, również w całym kraju odbywały się z tej okazji liczne uroczystości, które gromadziły rzesze rodaków papieża.
Zgodnie z treścią uchwały, Sejm RP wyrazi przekonanie, że rocznicowe uroczystości będą okazją do przypomnienia tamtych dni, ale też wielkiego dziedzictwa miłości Boga i Ojczyzny, które papież pozostawił Polakom.
"Trwający 27 lat pontyfikat okazał się pasmem zdarzeń przełomowych dla historii drugiej połowy XX wieku w świecie i w Europie, ale szczególny wpływ wywarł na Polskę, przywracając marzenia o niepodległym państwie i sprawiedliwej władzy" - czytamy w projekcie uchwały.
Projekt uchwały wzywa Sejm RP do jej przyjęcia "w uznaniu uniwersalnego przesłania Jana Pawła II o nienaruszalności i trwałej wartości ludzkiego życia, o prawie wszystkich ludzi do życia w pokoju, o godności pracy i społecznej solidarności".
- W czasach niepokoju o przyszłość Polski i Europy, nauczanie Jana Pawła II pozwala zachować niezachwianą wiarę w zwycięstwo dobra i prawdy - napisano w końcowym fragmencie projektu.
Projektem uchwały ma się zająć na najbliższym posiedzeniu Komisja Kultury i Środków Przekazu.
Skomentuj artykuł