Serpelice: dobiega końca X Golgota Młodych

Serpelice: dobiega końca X Golgota Młodych
(fot. facebook.com/golgotamlodychpl)
KAI / psd

Dobiega końca jubileuszowa X Golgota Młodych w Serpelicach nad Bugiem, w tym roku odbywająca się od 25 do 29 sierpnia, pod hasłem "Wielki Znak". To ogólnopolskie spotkanie młodzieży zostało zorganizowane przez prowincję warszawską Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów.

Jak powiedział główny organizator tegorocznej Golgoty Młodych br. Szymon Janowski OFMCap, w Serpelicach zgromadziło się blisko 800 młodych ludzi z całej Polski, aby tworzyć wspólnotę poszukującą wartości chrześcijańskich i spragnionych żywej relacji z Bogiem, w tym kilka małżeństw z dziećmi, które poznały się na poprzednich edycjach Golgoty Młodych.

DEON.PL POLECA

Golgota Młodych to inicjatywa zakonników i blisko 100 osób, zaangażowanych czynnie w jej przygotowanie, aby w atmosferze modlitwy i radości dać możliwość spotkania się w Słowie Bożym i sakramentach z Jezusem Chrystusem.

Tegoroczna Golgota Młodych przeżywana była przed obrazem Matki Bożej Częstochowskiej pożyczonym z Jasnej Góry od ojców paulinów. Maryja została przyjęta jako przewodniczka spotkania i Matka Kościoła, wprowadzająca do niego pokój. Tegoroczne hasło " Wielki Znak" zastało zaczerpnięte z Księgi Apokalipsy. Słowa te oznaczające Kościół, tradycja interpretuje jednak je również w odniesieniu do osoby Maryi. Celem tegorocznej Golgoty Młodych było pójście za Maryja drogą wiary i zobaczenie, jak Historia Zbawienie zrealizowała się w Jej osobie, prosząc Boga, aby prowadził również tą drogą.

W programie wydarzenia były: Eucharystie, nabożeństwa, katechezy, spotkania w grupach i koncerty. Zaproszeni zostali także goście, którzy dzielili się świadectwami. Jednym z nich była Urszula Mela, mama znanego podróżnika Jaśka Meli, która dzieliła się swoim świadectwem wiary. Były także świadectwa życie rodzinnego, spotkanie z Marcinem Jakimowiczem , redaktorem "Gościa Niedzielnego" i autorem książek, który ukazywał jak przeżywać swoją wiarę w Duchu Świętym na co dzień. Drogę Krzyżową i nabożeństwo pokutne prowadził dominikanin o. Tomasz Nowak OP.

Konferencje i rozważani głosili zaś kapucyni: br. Tomasz Mantyk OFMCap z gośćmi, br. Piotra Owczarz OFMCap, br. Kamil Sochacki OFMCap, b Przemysław Kryspin OFMCap i br Szymon Mrozowiec OFMCap. Były też specjalne występy scholi Golgoty Młodych.

Eucharystię dla uczestników Golgoty Młodych 27 sierpnia celebrował biskup drohiczyński Tadeusz Pikus. W homilii biskup ukazał potrzebę odkrywania w znaku krzyża i symbolice Golgoty, miłosiernej miłości Bożej, pozwalającej na odnalezienie motywów smutku, nie z powodu własnego zranienia, ale z powodu tego który zadaje rany.

Przypomniał, że krzyż jest miejscem walki Chrystusa o człowieka, której owocem jest pokój. "Na krzyżu spotyka się Bóg miłosierny z grzesznym człowiekiem, (…) Każde miejsce jest godne Chrystusowego krzyża, a krzyż nadaje godności każdemu miejscu" - mówił.

Odnosząc się zaś zrozumienia istoty miłosierdzia bp Tadeusz Pikus powiedział, że Bóg zgadza się na działanie zła, ponieważ nie może nikogo zniewalać, a także aby miłosierdzie Boże zwyciężało. "Celem miłosierdzia nie jest tylko czynienie komuś dobra, ale czynienie innych dobrymi" - podkreślił.

Wszystkie spotkania i konferencje z Serpelic dostępne są na stronie: www.golgotamlodych.pl.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Serpelice: dobiega końca X Golgota Młodych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.