Andrea Tornielli: oba pontyfikaty łączy jedna droga. To wielka zgodność

(fot. PAP/EPA/HOLY SEE PRESS OFFICE HANDOUT)
KAI / kk

Franciszek odwiedził wczoraj w klasztorze "Mater Ecclesiae" Papieża emeryta, aby złożyć mu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych oraz z okazji 92. rocznicy urodzin, przypadającej w dniu dzisiejszym. Informację tę przekazał dyrektor ad interim Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Natomiast dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli w artykule z okazji rocznicy urodzin Benedykta XVI zwraca uwagę na wielką zgodność obu papieży w rozwiązaniu kryzysu nadużyć w Kościele. Obaj podkreślają rolę pokuty i modlitwy.

Andrea Tornielli zwraca uwagę, że odpowiedź zarówno Franciszka, jak i Benedykta XVI na problem skandali nadużyć jest mało nośna, nie jest spektakularna i nie da się sprowadzić do prostego sloganu. Nie opiera się ona na strukturach, choć potrzebnych, na nowych przepisach i prawie, choć i one są konieczne, ani na nowych protokołach, coraz bardziej szczegółowych, choć i bez niech nie można się obejść. Jest to odpowiedź głęboko chrześcijańska i opiera się na pokucie, modlitwie, adoracji Najświętszego Sakramentu oraz sakramencie spowiedzi.

Benedykt XVI o wykorzystywaniu seksualnym. Pomaga czy przeszkadza? >>

"Jest rzeczą interesującą, że powrót do korzeni chrześcijaństwa, do Boga, który papież emeryt wskazuje jako drogę uzdrowienia Kościoła, znajdujemy także w dwóch listach, które papież Franciszek napisał do Ludu Bożego, najpierw w Chile, a potem na całym świecie" - stwierdził Andrea Tornielli.

DEON.PL POLECA

"Także patrząc na listy w sprawie pedofilii Benedykta XVI, kiedy był jeszcze papieżem, widzimy wielką zgodność z Franciszkiem w tym, co dotyczy ukazania drogi pokuty i modlitwy, jako narzędzi danych Kościołowi do wyjścia z kryzysu nadużyć. Tę zgodność znajdujemy również w ukazaniu przez Benedykta XVI Kościoła, który nie buduje się sam przez siebie, nie jest ludzkim wytworem, ale patrzy dalej i jest stworzony przez Kogoś innego. Tak więc podczas składania najserdeczniejszych życzeń papieżowi emerytowi z okazji urodzin możemy zauważyć, że ten ważny temat nadużyć w Kościele jest ujmowany w tym samym kluczu, jak czyni to Jego Następca" - dodaje ceniony watykanista.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Andrea Tornielli: oba pontyfikaty łączy jedna droga. To wielka zgodność
Komentarze (2)
Patryk Gliński
17 kwietnia 2019, 22:10
no proszę, Franciszek grzmiał o klerykalizmie, a to się okazuje, że miał co innego na myśli i że w sumie to uważa tak jak Benedykt, który o klerykalizmie nie powiedział nawet jednego słowa...
DP
Danuta Pawłowska
17 kwietnia 2019, 08:36
Oba pontyfikaty nie łączy jedna droga!