Bądźcie gorliwymi apostołami i świadkami Ewangelii
Bądźcie konkretnymi świadkami Ewangelii dla tych, którzy cierpią z powodu biedy i wojny na Ukrainie – zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Jedocześnie podziękował za modlitwy podczas jego leczenia w szpitalu.
Papież kontynuował cykl katechez o gorliwości apostolskiej mówiąc, że dziś udajemy się do Oceanii. Wiara w Chrystusa, którą przyniosło na te ziemie wielu emigrantów z Europy, szybko się tam zakorzeniła i przyniosła obfite owoce. Przykładem tego jest niezwykła zakonnica, św. Mary MacKillop, która założyła zgromadzenie Sióstr św. Józefa od Najświętszego Serca. Była przekonana, że została posłana, by przyciągać innych do spotkania z Bogiem.
Mądrze odczytując znaki czasu, zdała sobie sprawę, że najlepszym sposobem, by to zrobić jest dobre wychowanie młodych, ponieważ edukacja katolicka jest formą ewangelizacji. Gdy pomyślimy, że każdy święty w danym momencie dziejów ucieleśnia Ewangelię, to ona robiła to poprzez zakładanie szkół. Istotną cechą jej ewangelicznej gorliwości była troska o ubogich i zepchniętych na margines, co popchnęło ją do pójścia na najbardziej zapomniane peryferie ówczesnej Australii i Nowej Zelandii, gdzie z cierpliwością formowała nauczycieli, by wytrwale towarzyszyli uczniom w procesie ich ludzkiego i duchowego rozwoju, ukazując im, jak bardzo przyjaźń z Jezusem poszerza serce i czyni życie bardziej ludzkim.
Ta wizja jest w pełni aktualna dzisiaj, kiedy odczuwamy potrzebę „paktu edukacyjnego”, który mógłby zjednoczyć rodziny, szkoły i całe społeczeństwo. Gorliwość w szerzeniu Ewangelii znalazła też odzwierciedlenie w jej trosce o opuszczone dzieci. Mary miała wielką wiarę w Bożą Opatrzność: była pewna, że w każdej sytuacji Bóg zapewnia pomoc. Wśród przeciwności losu „nauczyła się miłować krzyż”.
Niech misyjny przykład św. Mary MacKillop, jej twórcza odpowiedź na potrzeby ówczesnego Kościoła i jej zaangażowanie w integralną formację ludzi młodych inspirują nas także dzisiaj, byśmy byli zaczynem Ewangelii w naszych szybko zmieniających się społeczeństwach. Niech jej wzór i wstawiennictwo wspierają codzienną pracę rodziców, nauczycieli, katechetów i wychowawców, dla dobra młodzieży i pełnej nadziei przyszłości.
Ojciec Święty pozdrowił także Polaków, mówiąc: Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziękuję za modlitewne wsparcie, które odczuwałem w czasie pobytu w szpitalu i jakie otrzymuję każdego dnia w mojej apostolskiej posłudze. Życzę wam udanych wakacji, prosząc jednocześnie byście w tym czasie nie zapominali o Bogu i o dziełach miłosierdzia. Idąc za przykładem św. Mary MacKillop bądźcie konkretnymi świadkami Ewangelii dla tych, którzy cierpią z powodu biedy i wojny na Ukrainie. Z serca wam błogosławię!
W dzisiejszej audiencji udział wzięli: pielgrzymi z parafii Najświętszej Maryi Panny - Królowej Polski w Lęborku; z parafii św. Antoniego Padewskiego w Nożynie (diec. pelplińska); z Parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Milówce oraz grupa pielgrzymów z Parafii pw. MB Szkaplerznej w Godziszce (diec. bielsko-żywiecka); uczestnicy pielgrzymki dziękczynnej za sakrament bierzmowania dla młodzieży z Parafii Trójcy Przenajświętszej z Czarnego Dunajca wraz z księżmi i opiekunami (arch. krakowska); Dzieci ze scholi wraz z opiekunami z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Tenczynku, w archidiecezji krakowskiej; Młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Kupieckich im. Ludwika Krzywickiego w Płocku; Grupa pielgrzymów z parafii pw. św. Antoniego w Siemianowicach Śląskich; Członkowie Rady parafialnej z parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Krotoszynie a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.
Skomentuj artykuł