Wspólnota z Taizé poprowadzi ekumeniczną modlitwę wieczorna przed Synodem w Rzymie

Wspólnota z Taizé poprowadzi ekumeniczną modlitwę wieczorna przed Synodem w Rzymie
Depositphotos.com (543691892)
KAI / pzk

W ramach rozpoczynającego się w październiku w Rzymie Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów należy rozmawiać o tym, „jak można żyć wiarą, aby była ona zrozumiała dla ludzi współczesnego świata”. Zdaniem przeora Wspólnoty z Taizé, brata Aloisa (Lösera), w obradach powinno się pozwolić na postawienie wszystkich pytań, nie wykluczając żadnego tematu i wysłuchując wszystkich głosów.

W wywiadzie dla tygodnika „Sonntagsblatt” austriackiej diecezji Graz-Seckau z 22 czerwca brat Alois podkreślił również znaczenie dialogu w obliczu wojny na Ukrainie „z ludźmi, których znamy w Rosji”. Tłumaczył, że wielu cierpi z powodu podziałów we wspólnotach kościelnych i rodzinach. Ponadto ważne jest, aby nadal ubogacać się skarbami Kościołów prawosławnych.

Papież Franciszek zaprosił ekumeniczną Wspólnotę z Taizé do zorganizowania spotkania młodych ludzi w Rzymie i wieczornej modlitwy ekumenicznej na Placu św. Piotra bezpośrednio przed rozpoczęciem Synodu. Odbędzie się ona 30 września pod hasłem „Together – Gathering of God’s People” (Razem – Zgromadzenie Ludu Bożego”). Światowy Synod potrzebuje „czasu modlitwy, ciszy i oddechu”, wyjaśnił brat Alois intencję ekumenicznej modlitwy wieczornej.

Idea modlitwy ekumenicznej „Razem” została bardzo pozytywnie przyjęta zarówno przez kard. Mario Grecha, sekretarza generalnego Synodu Biskupów, jak i kard. Kurta Kocha, prefekta Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, powiedział przeor i podkreślił, że również sam papież przyjął ten pomysł z zadowoleniem. „Dla nas w Taizé to spotkanie wyraża również nasze głębokie przywiązanie do papieża i oczywiście bardzo się cieszymy, że papieżowi tak bardzo zależy na ekumenicznym aspekcie spotkania” – zaznaczył zakonnik.

DEON.PL POLECA

Jednak spotkanie „Razem” z wieczorną modlitwą na Placu Świętego Piotra powinno być bardziej duchowym impulsem, a nie platformą, na której wysuwane są żądania, wyjaśnił brat Alois.

Dla przeora Wspólnoty z Taizé kwestia synodalności Kościoła dotyczy również struktur w Kościołach i tego, jak można dzielić się odpowiedzialnością. „W jaki sposób teologiczny fakt, że wszyscy ochrzczeni uczestniczą w komunii Kościoła, może znaleźć wyraz w życiu Kościoła i jego strukturach?” – pytał. Jednak nawet jeśli kwestie strukturalne są ważne, odnosi on wrażenie, że papież Franciszek chce pójść jeszcze głębiej i zasadniczo zapytać, w jaki sposób wiara jest możliwa w naszych czasach.

Odnosząc się do wojny na Ukrainie, przedstawianej w Rosji jako wojna prowadzona przeciwko obaleniu klasycznych wartości chrześcijańskich i zachodniemu liberalizmowi, brat Alois powiedział, że Ewangelia nigdy nie może usprawiedliwiać przemocy. W 2015 roku, gdy w Donbasie trwały już walki, Wspólnota z Taizé starała się doprowadzić do pojednania między Rosją a Ukrainą: na przykład rosyjscy młodzi ludzie zostali zaproszeni do Kijowa, aby promować dialog.

Nawiązując do organizowanych przez młodzież w różnych krajach świata „Fridays for Future” (Piątki dla przyszłości) – „strajków” na rzecz większej ochrony klimatu, brat Alois zwrócił uwagę, że decydujące impulsy – czy to w społeczeństwie, czy w Kościele – pochodzą od młodych ludzi. Jako pozytywny przykład wskazał Synod Biskupów nt. młodzieży w Rzymie w 2018 roku, na którym nie tylko mówiono o młodzieży, ale też słuchano głosu młodych ludzi. „Tego właśnie oczekuję i na to liczę od tegorocznego Synodu na temat synodalności”, powiedział brat Alois.

Taizé jest symbolem ruchu ekumenicznego. Wioska we francuskiej Burgundii jest od dziesiątków lat miejscem spotkań tysięcy młodych ludzi z całego świata. Do Wspólnoty, którą w latach 40. XX wieku założył pochodzący ze Szwajcarii brat Roger Schutz (1915-2005) należy dziś około 100 mężczyzn z około 30 krajów – katolików i członków Kościołów ewangelickich. Od 2005 roku przeorem Wspólnoty jest pochodzący z Niemiec brat Alois.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wspólnota z Taizé poprowadzi ekumeniczną modlitwę wieczorna przed Synodem w Rzymie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.