Bp Samiec: zaangażowanie ekumeniczne papieża Franciszka nie zamyka się w słowach
Niezwykle istotne jest to, że papież Franciszek drogę do zbliżenia między chrześcijanami widzi jedynie w Chrystusie - uważa bp Jerzy Samiec, Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej.
Z okazji przypadającej 13 marca 5. rocznicy pontyfikatu Franciszka, KAI przygotowała sondę pt. "Czy(m) papież Franciszek odmienił Kościół?"
Publikujemy komentarz bp. Jerzego Samca:
Papież Franciszek kontynuuje działania ekumeniczne poprzednich papieży. Co ważne, jego zaangażowanie ekumeniczne nie zamyka się w słowach, ale związane jest z konkretnymi gestami.
W przeciągu 5 lat papież Franciszek przyjmował delegacje z różnych Kościołów, ale też będąc w podróży dbał o to, by spotkania uwzględniały obecność gości ekumenicznych. Znamienny był udział patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I w inauguracji pontyfikatu, historyczne było spotkanie ze zwierzchnikiem Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem na lotnisku w Hawanie.
Papież pokazał też, że chrześcijanie powinni działać odważnie, jeśli chodzi o pomoc uchodźcom. Osobiście wybrał się na wyspę Lesbos, by wraz z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i prawosławnym arcybiskupem Aten i całej Grecji Hieronimem II odwiedzić znajdujący się tam obóz dla uchodźców.
Przełomowy i bez wątpienia odmieniający ekumeniczną perspektywę był udział papieża Franciszka we wspólnym upamiętnieniu jubileuszu 500 lat Reformacji w Lund (Szwecja) w 2016 r. Było to zwieńczenie pięćdziesięcioletniego dialogu luterańsko-rzymskokatolickiego, a zarazem znak w jakim miejscu ten dialog się znajduje.
Mimo świadomości win z przeszłości, możliwa jest modlitwa, rozmowa a także działanie, bo właśnie w Szwecji symbolem zmian stała się wspólna deklaracja w sprawie luterańsko-rzymskokatolickiej współpracy na rzecz promocji ludzkiej godności i sprawiedliwości społecznej.
Podczas spotkania z przedstawicielami Kościołów luterańskiego, rzymskokatolickiego i prawosławnego z Finlandii w styczniu 2017 r, papież powiedział: "Prawdziwy ekumenizm opiera się na wspólnym nawróceniu do Jezusa Chrystusa jako naszego Pana i Odkupiciela. Jeśli zbliżamy się razem do Niego, zbliżamy się także jedni do drugich".
Skomentuj artykuł