Co Głowa Kościoła ma do powiedzenia Polakom na początku Wielkiego Postu?
Do przeżywania Wielkiego Postu w jedności z cierpiącym Chrystusem zachęcił papież pielgrzymów polskich obecnych dziś na audiencji ogólnej.
Oto słowa Ojca Świętego skierowane do Polaków:
Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Dziś wchodzimy w okres Wielkiego Postu, czas wstrzemięźliwości, modlitwy i ofiarnej miłości. Gdy nasze głowy posypywane są popiołem, z wezwaniem "nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", przygotujmy nasze serca do przeżywania tego czasu w jedności z cierpiącym Chrystusem, który przez swoją mękę i śmierć na krzyżu odkupił nas, abyśmy wolni od grzechu mogli mieć udział w świętości samego Boga. Z serca wam błogosławię.
Pełną treść papieskiej katechezy znajdziesz TUTAJ >>
Papieską audiencję streścił po polsku ks. prał. Paweł Ptasznik z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
W dzisiejszej katechezie Ojciec Święty kontynuował refleksję nad liturgią Mszy św.
Po lekturze czytań biblijnych i homilii następuje chwila milczenia, która pozwala osadzić otrzymane ziarno Bożego słowa w duszy, tak aby zrodziło się pragnienie pójścia za tym, co Duch Święty każdemu z nas podsunął.
Po tym milczeniu osobista odpowiedź wiary wpisuje się w wyznanie wiary Kościoła, wyrażane w "Credo". Istnieje istotny związek między słuchaniem a wiarą, gdyż - jak przypomina św. Paweł - wiara "rodzi się z tego, co się słyszy, tym zaś, co się słyszy, jest słowo Chrystusa" (Rz 10,17).
Credo wiąże Eucharystię z chrztem, przypominając nam, że wiara każdego ochrzczonego wpisuje się w wiarę otrzymaną od apostołów, a jego zjednoczenie z Chrystusem aktualizuje się przez sprawowanie i uczestnictwo w Eucharystii.
Odpowiedź na słowo Boże przyjęte z wiarą wyraża się następnie we wspólnej modlitwie, zwanej "modlitwą powszechną", ponieważ obejmuje potrzeby Kościoła i świata. Ojcowie Soboru Watykańskiego II zechcieli, by przywrócić tę modlitwę po Ewangelii i homilii, aby "z udziałem ludu zanoszone były błagania za Kościół święty, za tych, którzy nami rządzą, za tych którzy znajdują się w różnych potrzebach, za wszystkich ludzi i o zbawienie całego świata".
Wieńcząca Liturgię Słowa modlitwa "powszechna" zachęca nas, abyśmy utożsamili się ze spojrzeniem Boga, który troszczy się o wszystkie swoje dzieci.
W dzisiejszej audiencji udział wzięli m. in. pielgrzymi z parafii Miłosierdzia Bożego - Kraków Prokocim oraz przedstawiciele Fundacji Pomocy Osobom Niepełnosprawnym " WYJDŹ Z DOMU" z Moszczenicy Małopolskiej.
Skomentuj artykuł