Franciszek ostrzegał, że w takich sytuacjach w Kościele powstają sekty
W jaki sposób w Kościele dochodzi do podziałów i dlaczego pojawiają się sekty? Papież Franciszek wyjaśnia, że dochodzi do tego, kiedy "jesteśmy zamknięci na prawdę Ducha".
Sobór apostolski
Po dłuższym roztrząsaniu przemówił do nich Piotr: „Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli”. (Dz 15,7)
Duch Święty najpierw przynagla, potem stwarza harmonię
Kościół to „wspólnota, która mówi «tak»”, uformowana przez Ducha Świętego, będąca przeciwieństwem „Kościoła na «nie»”, który zmusza Ducha „do podwójnej pracy”…
W komentarzu do Dziejów Apostolskich papież opisał działanie Kościoła, który „wyruszył na peryferia wiary, gdzie nie wierzono w orędzie Jezusa Chrystusa, ponieważ go nie znano”. „Poszedł tam, by głosić, przynaglany przez Ducha Świętego”, który działa zasadniczo „na dwa sposoby: najpierw przynagla”, stwarzając „także pewne problemy”; potem zaprowadza „harmonię w Kościele, w jego wnętrzu.
Owo działanie Ducha Świętego jest nieustannym ruchem, ciągłą aktywnością”. Uczniowie zatem szli i głosili wiarę w Jerozolimie, gdzie, wyjaśnił papież, pojawiły się pierwsze problemy, bowiem zderzali
się z licznymi odmiennymi opiniami. Przede wszystkim tych, którzy uważali, że powinni przyjąć to wszystko, co już zostało ustanowione przez uczonych w Prawie.
Byli jednak również inni, którzy wierzyli w możliwość dojścia do porozumienia. A byli to ludzie otwarci, zauważył papież.
A więc, „Duch Święty musiał wykonać swoją drugą pracę: zaprowadzić harmonię pośród tych odmiennych stanowisk, harmonię w Kościele, między nimi a Jeruzalem oraz między nimi a poganami. To ogromna praca, którą Duch Święty zawsze wykonuje w historii. A kiedy my nie pozwalamy Mu pracować, zaczynają się podziały w Kościele, pojawiają się sekty i wszystkie te rzeczy, ponieważ jesteśmy zamknięci na prawdę Ducha”.
(Poranna Msza święta, 2 maja 2013)
Skomentuj artykuł