Franciszek ostrzegał, że w takich sytuacjach w Kościele powstają sekty

Franciszek ostrzegał, że w takich sytuacjach w Kościele powstają sekty
Papież Franciszek (fot. Grzegorz Gałązka)
2 miesiące temu

W jaki sposób w Kościele dochodzi do podziałów i dlaczego pojawiają się sekty? Papież Franciszek wyjaśnia, że dochodzi do tego, kiedy "jesteśmy zamknięci na prawdę Ducha".

Sobór apostolski

Po dłuższym roztrząsaniu przemówił do nich Piotr: „Wiecie, bracia, że Bóg już dawno wybrał mnie spośród was, aby z moich ust poganie usłyszeli słowa Ewangelii i uwierzyli”. (Dz 15,7)

Duch Święty najpierw przynagla, potem stwarza harmonię

Kościół to „wspólnota, która mówi «tak»”, uformowana przez Ducha Świętego, będąca przeciwieństwem „Kościoła na «nie»”, który zmusza Ducha „do podwójnej pracy”…

W komentarzu do Dziejów Apostolskich papież opisał działanie Kościoła, który „wyruszył na peryferia wiary, gdzie nie wierzono w orędzie Jezusa Chrystusa, ponieważ go nie znano”. „Poszedł tam, by głosić, przynaglany przez Ducha Świętego”, który działa zasadniczo „na dwa sposoby: najpierw przynagla”, stwarzając „także pewne problemy”; potem zaprowadza „harmonię w Kościele, w jego wnętrzu.

Owo działanie Ducha Świętego jest nieustannym ruchem, ciągłą aktywnością”. Uczniowie zatem szli i głosili wiarę w Jerozolimie, gdzie, wyjaśnił papież, pojawiły się pierwsze problemy, bowiem zderzali
się z licznymi odmiennymi opiniami. Przede wszystkim tych, którzy uważali, że powinni przyjąć to wszystko, co już zostało ustanowione przez uczonych w Prawie.

Byli jednak również inni, którzy wierzyli w możliwość dojścia do porozumienia. A byli to ludzie otwarci, zauważył papież.

A więc, „Duch Święty musiał wykonać swoją drugą pracę: zaprowadzić harmonię pośród tych odmiennych stanowisk, harmonię w Kościele, między nimi a Jeruzalem oraz między nimi a poganami. To ogromna praca, którą Duch Święty zawsze wykonuje w historii. A kiedy my nie pozwalamy Mu pracować, zaczynają się podziały w Kościele, pojawiają się sekty i wszystkie te rzeczy, ponieważ jesteśmy zamknięci na prawdę Ducha”.

(Poranna Msza święta, 2 maja 2013)

 

Publikowany fragment pochodzi z książki "Księga ognia. Papież Franciszek"

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Stefan von Kempis
25,94 zł
39,90 zł

Daj się rozpalić Słowu

Stary i zniszczony egzemplarz Biblii towarzyszy Franciszkowi od kilkudziesięciu lat. To najcenniejszy skarb naszego papieża, świadek jego radości i płaczu, prawdziwe źródło jego Ewangelicznej energii. Dla Franciszka Biblia nie jest pięknym...

Skomentuj artykuł

Franciszek ostrzegał, że w takich sytuacjach w Kościele powstają sekty
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.