Franciszek w Domu św. Marty o tym, dlaczego powinniśmy kochać nieprzyjaciół

Franciszek w Domu św. Marty o tym, dlaczego powinniśmy kochać nieprzyjaciół
(fot. Stefano Guidi / Shutterstock.com)
KAI / pk

O stałej aktualności zawartych w dzisiejszej Ewangelii (Mt 5,43-48) słów Pana Jezusa "Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują" przypomniał papież podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Ojciec Święty zaznaczył, że chodzi w nich o przebaczenie, modlitwę, i umiłowanie tych, którzy "chcą nas zniszczyć". Są to słowa trudne, wzywające nas do naśladowania powszechnej miłości Ojca Niebieskiego. Są też wyzwaniem dla chrześcijanina, aby prosić Pana o łaskę umiejętności błogosławienia naszych wrogów i ich miłowania.

Ojciec Święty przypomniał, że codziennie w modlitwie "Ojcze nasz" prosimy o łaskę przebaczania naszym nieprzyjaciołom - "odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom". A jednak nie łatwo nam zrozumieć, jak można wybaczyć naszym wrogom.

"Pomyślmy o minionym wieku, o biednych chrześcijanach rosyjskich, którzy zostali zesłani na Syberię, jedynie z powodu swej wiary, by tam umrzeć z zimna: i musieli modlić się za kata, który ich tam posłał? Ale dlaczego? A wielu to czyniło: modlili się. Pomyślmy o Auschwitz i innych obozach koncentracyjnych: musieli modlić się za tego dyktatora, który pragnął czystej rasy i zabijał bez skrupułów, i modlić się, aby Bóg ich błogosławił! A wielu to czyniło" - stwierdził Franciszek.

Papież zaznaczył, że jest to "trudna logika" Jezusa, która w Ewangelii jest zawarta w modlitwie i usprawiedliwieniu tych, którzy zabili Go na krzyżu: "Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią". Jezus prosi dla nich o przebaczenie, podobnie jak to czyni w chwili męczeństwa także św. Szczepan. Dodał, że często w rodzinach nie potrafimy sobie nawzajem przebaczyć, a cóż dopiero w sytuacjach, kiedy ktoś chce nas zabić. Ojciec Święty podkreślił, że chodzi zatem o łaskę, o którą winniśmy prosić, abyśmy byli doskonali, jak doskonały jest Ojciec niebieski, który obdarza swymi dobrami złych i dobrych. Na zakończenie swej homilii Franciszek zachęcił, abyśmy pomyśleli o naszych nieprzyjaciołach, usiłujących wyrządzić nam zło i modlili się o łaskę ich miłowania.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Dominique Wolton

„Niczego się nie boję…”
Papież Franciszek podsumowuje pięć lat swojego pontyfikatu

Zwolennicy nazywają go prorokiem, zagorzali krytycy – heretykiem. Od momentu objęcia urzędu wprowadza rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej. Zadziwia świat, rezygnując z mieszkania...

Skomentuj artykuł

Franciszek w Domu św. Marty o tym, dlaczego powinniśmy kochać nieprzyjaciół
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.